MIT's Undergraduate Research Opportunities Program (UROP)
MIT: Massachusetts Institute of Technology

Find Projects and Apply: UROP Payroll Coordinators

Below you will find the name and contact information for all department, lab and center UROP Payroll Coordinators. Payroll Coordinators are departmental staff who oversee getting UROP students activated on MIT payroll and the processing of weekly timesheets.  Questions about reporting worked hours, and payroll processing should be addressed to the appropriate coordinator.

Payroll Coordinators for Academic Departments

The following individuals serve as payroll coordinators for MIT academic departments.

Course 1: Civil & Environmental Engineering

Bori Stoyanova,, 1-282, x3-1594,

Course 2: Mechanical Engineering

Janice McCarthy, 1-103, x3-5904,

Course 3: Materials Science & Engineering

Carol Roberts, 8-328, x3-4567,

Course 4: Architecture

Doug Le Vie, 7-337, x3-9824,

Course 5: Chemistry

Michele Harris, 18-392, x3-1804,

Course 6: Electrical Engineering & Computer Science

Jarina Shrestha, 38-459, x3-4608,

Course 7: Biology

Alison Salie, 68-157, x3-3984,

Course 8: Physics

Denise Wahkor, 4-315, x3-4855,

Course 9: Brain & Cognitive Sciences

Jillian Auerbach, 46-2005R, x3-0482,

Course 10: Chemical Engineering

Carol Roberts, 8-328, x3-4567,

Course 11: Urban Studies & Planning

Karen Yegian, 7-337, x2-2865,

Course 12: Earth, Atmospheric & Planetary Sciences

Karen Fosher, 54-924, x3-2132,

Course 14: Economics

Gary King, E52-304, x3-0951,

Course 15: Sloan School of Management

Kevin O’Brien, E52-133B, 3-8355,

Course 16: Aeronautics & Astronautics

Carol Niemi, 33-214, x3-1970,

Course 17: Political Science

Paula Kreutzer, E53-471, x3-5134,

Course 18: Mathematics

Anna Ferrigno, 2-110, x3-9416,

Course 20: Biological Engineering Division

Mary Files, 56-651, x3-3159,

Course 21A: Anthropology Program

Course 21G: Global Studies and Languages

Joyce Roberge, 14N-310 , x3-4550,

Course 21H: History

Mabel Chin Sorett, E51-285, x3-4943,

Course 21L: Literature

Course 21M: Music & Theater Arts

Claudia Forero-Sloan, 4-246, x3-9844,

Course 22: Nuclear Engineering

Valerie Censabella, NW17-133, x3-5456, censabel@MIT.EDU

Course 24: Linguistics & Philosophy

Jennifer Purdy, 32-D812, x3-9372,

Comparative Media Studies (CMS)/Writing

Shannon Larkin, 14N-108, x2-5036,

Institute for Data, Systems, and Society (IDSS)

Erica Bates, E40-237, x4-8146,

Harvard/MIT Division of Health Sciences & Technology (HST)

Program in Science, Technology & Society (STS)

Carolyn Carlson, E51-163, x3-4085,

Program in Women's and Gender Studies (WGS)

Emily Neill, 14E-316, x3-2642,

Interdisciplinary Laboratories & Centers

The following individuals serve as payroll coordinators for interdisciplinary laboratories and centers.

Art, Culture and Technology (ACT)

Kevin McLellan, E15-213, x4-3639,

Center for Art, Science and Technology (CAST)

Stacy Pyron, E15-205A, x3-4003,

Center for Educational Computing Initiatives (CECI)

Maria Karatzas, 9-325, x3-2605,

Center for Environmental Health Sciences (CEHS)

Amanda Tat, 56-235, x3-2848,

Center for Materials Research in Archaeology & Ethnology (CMRAE)

Carol Roberts, 8-328, x3-4567,

Center for Materials Science & Engineering (CMSE)

Dianne Brooks, 13-2090, x3-4962,

Center for Transportation & Logistics (CTL)

Mary Mahoney, Room E40-271, x3-0120,

Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL)

Kyle Bettencourt, 32-342A, 617-253-4138,

Edgerton Center

Sandra Lipnoski, 4-405, x3-4629,

Environmental Solutions Initiative (ESI)

Hannah Loomis, E70-1201G, x5-4048,

Institute for Soldier Nanotechnologies (ISN)

Josh Freedman, NE47-4th Floor, x3-5694,

Laboratory for Information & Decision Systems (LIDS)

Debbie Deng, 32-D614, x3-2183

Laboratory for Manufacturing & Productivity (LMP)

Janice McCarthy, 1-103, x3-5904,

Laboratory for Nuclear Science (LNS)

Alan Beatrice, 26-519, x8-5443,

Lincoln Laboratory

Gary Hackett, LIN-A-128, 181-7056, Fax: 181-7056,

Materials Processing Center (MPC)

Gilbert Cordova, 24-517H, x3-3217,

Media Laboratory (MAS)

Keira Horowitz, E15-435D, x3-9806,

MIT Energy Initiative (MITEI)

Patricia Connell, E40-493, x3-6659,

MIT Kavli Institute for Astrophysics and Space Research (MKI)

Danielle Noonan, 37-287, x3-6104,

Microsystems Technology Laboratories (MTL)

Ramon Downes, 39-317, x3-7308,

Nuclear Reactor Laboratory (NRL)

Mary E. Young, NW12-210B, x3-0008,

Picower Institute for Learning and Memory (PILM)

Jillian Auerbach, 46-2005R, x3-0482,

Plasma Science & Fusion Center (PSFC)

Leslie West, NW16-212, x8-5474,

Research Lab for Electronics (RLE)

Cheryl Charles, 36-445, x3-4198,

Simons Center for the Social Brain (SCSB)

Eleana Ricci, Room 46-6237, x3-9340,

Sociotechnical Systems Research Center

Stephanie Toews Moeling, Room E38-664, x3-5120,

Teaching and Learning Lab

Daniel Nocivelli, 5-122, x3-2850,

Payroll Coordinators for Special Programs

The following individuals serve as payroll coordinators for other programs.

Broad Institute

Sea Grant Program

Timothy Downes, E38-303, x3-7138,

MIT-Singapore University of Technology and Design Collaboration (MIT-SUTD)

Jonathan Griffith, 35-216, x3-3799,

Whitehead Institute For Biomedical Research

Alison Salie, 68-157, x3-3984,

Access the MIT Student UROP Homepage