Let the nominating begin!
Awards Convocation
« Return home

Past winners

2003 Award Recipients

William L. Stewart Jr. Awards

Ronak Bhatt G

Rebecca Y. Deng ’03

Jamy M. Drouillard G

Arthur G. Fitzmaurice G

Terrence R. Strader ’04

Student Emergency Medical Services (SEMS)

Harold J. Pettegrove Award

Richard A. Hovan ’03

Betsy Schumacker Award

Kelly A.Martens ’03

Howard W. Johnson Award

Damian M. Engen ’03

Malcolm G. Kispert Award

Audrey S.Wang ’03

Sean P. Nolan G

D. Reid Weedon, Jr. ’41 Alumni/ae Relations Award

Phi Beta Epsilon

Frederick Gardiner Fassett, Jr. Awards

Lawrence W. Colagiovanni ’04

Christine M. Ortiz ’04

Lauren E. Owens ’03

Edward L. Horton Fellowship Award

Weekly Wednesdays

Irwin Sizer Award for the Most Significant Improvement in MIT Education

William C. Hanson, Leaders for Manufacturing

Frank E. Perkins Award

Professor Randall Davis, Electrical Engineering and Computer Science

Graduate Student Council Teaching Award

Professor Gilbert Strang, School of Science

Emanuela Binello G, Whittaker College of Health Sciences and Technology

Professor Eran Ben-Joseph, School of Architecture and Planning

Micah O’Halloran G, School of Engineering

Professor Joseph Dumit, School of Humanities, Arts and Social Sciences

Goodwin Medal

Jeffrey A. Bowers G , Physics

Ziad H. Nejmeldeen G , Economics

Kristin E. Finnegan Prize

Alexander F. Brown G

William J. Turkel G

Everett Moore Baker Memorial Award for Excellence in Undergraduate Teaching

Professor Walter H. G. Lewin, Physics

Bose Award for Excellence in Teaching

Professor Heidi Nepf, Civil and Environmental Engineering

Arthur C. Smith Award

Professor Wesley L. Harris, Aeronautics and Astronautics

John S.W. Kellett ’47 Award

Katarina Senn Midelfort G

Albert G. Hill Prize

Oscar J. Murillo ’03

Kasetta V. Coleman ’04

Ronald E. McNair Scholarship Award

Jumaane A. Jeffries ’03

Danielle R. Lawrence ’03

Association of MIT Alumnae (AMITA) Senior Academic Award

Caroline M. Twomey ’03

Patrick J. McGovern’59 Entrepreneurship Award

MIT Sloan Entrepreneurs

Louis Sudler Prize in the Arts

Alison H. Wong ’03

Laya and Jerome B. Wiesner Awards

MIT Bhangra Club

Gamelan Galak Tika

Daniel J. Katz ’03

Sangita Shresthova G

Harold and Arlene Schnitzer Prize in the Visual Arts

Moneta K. Ho G

Nadya A. Direkova G

Joyce C. Wang ’04

Priscilla King Gray Award for Public Service

Kyle W. Rattray ’05

James N. Murphy Award

Dennis J. Collins, Housing

Michele Oshima, Office of the Arts

Gordon Y Billard Award

Professor Nancy H. Hopkins, Biology

Laya Wiesner Community Award

Catherine A. Modica, HST

Laya W. Wiesner Award

Nancy E. Ramirez ’03

Karl Taylor Compton Prizes

Vikash Gilja ’03

Alvar Saenz-Otero G

Sanith Wijesinghe G

 

Past photo galleries

*  2011 Photos
*  2010 Photos
*  2009 Photos
*  2008 Photos
*  2007 Photos

Past winners

*  2011 Recipients
*  2010 Recipients
*  2009 Recipients
*  2008 Recipients
*  2007 Recipients
*  2006 Recipients
*  2005 Recipients
*  2004 Recipients
*  2003 Recipients
*  2002 Recipients
*  2001 Recipients