Let the nominating begin!
Awards Convocation
« Return home

Past winners

2004 Award Recipients

William L. Stewart Jr. Awards

David A. Berry G

William S. DelHagen G

Peter T. Rye G

Hans Tung G

Rose A. Grabowski ’05

Fahad H. Kajani ’05

John R. Velasco ’05

Harold J. Pettegrove Award

Kent A. Ross ’04

Betsy Schumacker Award

Kathryn M. Duffy ’04

Howard W. Johnson Award

Nicholas R. Nestle ’04

Malcolm G. Kispert Award

Martha W. Buckley ’04

Rory E. Foster ’04

D. Reid Weedon, Jr. ’41 Alumni/ae Relations Award

Phi Kappa Sigma

Frederick Gardiner Fassett, Jr. Awards

Victoria Davis ’04

Joshua Yardley ’04

Edward L. Horton Fellowship Award

Alexandre Debs G, School of Humanities, Arts and Social Sciences

Irwin Sizer Award for the Most Significant Improvement in MIT Education

Professor Caroline A. Ross, School of Engineering

Frank E. Perkins Award

Professor Peter So, School of Engineering

Graduate Student Council Teaching Award

Professor William L. Porter, School of Architecture and Planning

Professor Lee Gehrke, Whitaker College of Health Sciences and Technology

Professor Jared Curhan, Sloan School of Management

Professor Asuman Ozdaglar, School of Engineering

Dr. Dionisios Margetis, School of Science

Professor David Kaiser, Program in Science, Technology and Society

Shan-Yuan Ho, School of Engineering

Goodwin Medal

Brian C. Dean G

Rajeev Malhotra G

Everett Moore Baker Memorial Award for Excellence in Undergraduate Teaching

Professor Donald R. Sadoway, Materials Science & Engineering

Sarah A. Tabacco, Chemistry

Bose Award for Excellence in Teaching

Professor Ian Hunter, Mechanical Engineering

Arthur C. Smith Award

Professor Stephen M. Meyer, Political Science

John S.W. Kellett ’47 Award

Benjamin R. Wagner ’05

Albert G. Hill Prize

Pius A. Uzamere, ’04

Terrance Strader, ’04

Ronald E. McNair Scholarship Award

Kasetta V. Coleman ’04

Nnennia L. Ejebe ’04

Christine P. Fleming ’04

Adrian E. Townsend ’04

Afiya A. Whisby ’04

Association of MIT Alumnae (AMITA) Senior Academic Award

Irit Rappley ’04

Sonya C. Tang ’04

Patrick J. McGovern’59 Entrepreneurship Award

Hans Tung G

Othman Laraki G

Omer Cedar G

“Cross Campus Collaborations:

Including the Design and Concrete Launch of I Teams”

Louis Sudler Prize in the Arts

Andrew P. McPherson ’04

Laya and Jerome B. Wiesner Awards

Daniel J. Paluska G

James Dai G

Andrew J. Perelson ’04

Harold and Arlene Schnitzer Prize in the Visual Arts

Christopher Coryn Kempster G

Lisa M. Bidlingmeyer G

Niels J. Cosman ’04

Priscilla King Gray Award for Public Service

Anne Kloimwieder ’04

James N. Murphy Award

Gabrielle Abelard, Student Life Programs

Robert T. Ramsay, Jr., Housing

Gordon Y Billard Award

Vicky Sirianni, Chief Facilities Officer

Karen Nilsson, Director of Housing

Laya Wiesner Community Award

Maryanne Kirkbride, Clinical Director for Campus Life, MIT Medical

Laya W. Wiesner Award

Monique A. Johnson ’04

Karl Taylor Compton Prizes

R. Erich Caulfield G

Emily Cofer ’04

 

Past photo galleries

*  2011 Photos
*  2010 Photos
*  2009 Photos
*  2008 Photos
*  2007 Photos

Past winners

*  2011 Recipients
*  2010 Recipients
*  2009 Recipients
*  2008 Recipients
*  2007 Recipients
*  2006 Recipients
*  2005 Recipients
*  2004 Recipients
*  2003 Recipients
*  2002 Recipients
*  2001 Recipients