Let the nominating begin!
Awards Convocation
« Return home

Past winners

2005 Award Recipients

William L. Stewart Jr. Awards

William Fowler ’05

Harel Williams ’05

MIT Panhellenic Association

Academics, Research & Careers Committee of the GSC

Student Advisory Group to the Corporation Committee on the Presidency

Harold J. Pettegrove Award

Billy Waldman ’05

MIT Woman Athlete of the Year Award

Doria Holbrook ’08

Howard W. Johnson Award

Ben Schmeckpeper ’05

Malcolm G. Kispert Award

David Schannon G

Regina Sullivan ’05

D. Reid Weedon, Jr. ’41 Alumni/ae Relations Award

Theta Chi

Frederick Gardiner Fassett, Jr. Awards

Robin Davis ’05

Joshua Grochow ’05

Edward L. Horton Fellowship Award

B. Scott Francisco G

Nicholas Senske G

Frank E. Perkins Award

Professor Jerome J. Connor, Civil and Environmental Engineering

Graduate Student Council Teaching Award

Professor Jacopo Buongiorno, School of Engineering

Paola Cappellaro, School of Engineering

Dr. Patricia D. Christie, School of Science

Pranava Raja Goundan, Sloan School of Management

Dr. Valerie J. Pronio-Stelluto, Whitaker College of Health Sciences & Technology

Martin Zalesak, Whitaker College of Health Sciences & Technology

Goodwin Medal

Michael Hinczewski G

Benjamin Vandiver G

Everett Moore Baker Memorial Award for Excellence in Undergraduate Teaching

Professor Catherine Drennan, Chemistry

Professor Diana Henderson, Literature

Bose Award for Excellence in Teaching

Professor Dennis Freeman, Electrical Engineering and Computer Science

Arthur C. Smith Award

Professor John J. Hildebidle, Literature

John S.W. Kellett ’47 Award

Ajit Dash G

Albert G. Hill Prize

Alia Burton ’05

Cecilia Henriquez ’05

Ronald E. McNair Scholarship Award

Veronica Andrews ’05

Jordan McRae ’05

Richard-Duane Chambers ’05

Shauntel Poulson ’05

Nduka Enemchukwu ’05

Saundra Quinlan ’05

Gregory Jones ’05

Association of MIT Alumnae (AMITA) Senior Academic Award

Emily Schwartz ’05

Karola Meszaros ’05

Patrick J. McGovern’59 Entrepreneurship Award

TechLink

Tony Chen, Joost Bonsen, Max Feng, Jason Fuller

John Lock, Samuel Ngai, Mehdi Gazor

Ali Khademhoseini, Jose Pacheco

Louis Sudler Prize in the Arts

Daniel Stein ’05

Laya and Jerome B. Wiesner Awards

Payal Kadakia ’05

Maria Kamenetska ’05

Cecilia Ramos ’05

Harold and Arlene Schnitzer Prize in the Visual Arts

Luis Berrios-Negron G

Andrew Brooks G

Cecilia Ramos ’05

Honorable Mention: Barry Kudrowitz G

Priscilla King Gray Award for Public Service

John Pope ’05

James N. Murphy Award

Jennifer A. Recklet, MIT Medical

Frederick P.Cote, Edgerton Center

Gordon Y Billard Award

Sheila Kanode, Assistant Dean of Engineering

Alan White, Senior Associate Dean, Sloan School of Management

Laya Wiesner Community Award

Cristie Cowles Charles, Eastgate Parents Coordinator

Laya W. Wiesner Award

Rose A. Grabowski ’05

Karl Taylor Compton Prizes

Eric Chemi ’05

Michael Folkert G

Sriram Krishnan G

 

Past photo galleries

*  2011 Photos
*  2010 Photos
*  2009 Photos
*  2008 Photos
*  2007 Photos

Past winners

*  2011 Recipients
*  2010 Recipients
*  2009 Recipients
*  2008 Recipients
*  2007 Recipients
*  2006 Recipients
*  2005 Recipients
*  2004 Recipients
*  2003 Recipients
*  2002 Recipients
*  2001 Recipients