Let the nominating begin!
Awards Convocation
« Return home

Past winners

2011 Award Recipients

Arthur C. Smith Award

Professor J. Kim Vandiver, Department of Mechanical Engineering

Earll M. Murman Award for Excellence in Undergraduate Advising

Professor David Darmofal, Department of Aeronautics and Astronautics

Bose Award for Excellence in Teaching

Professor Anette (Peko) Hosoi, Department of Mechanical Engineering

Everett Moore Baker Memorial Award for Excellence in Undergraduate Teaching

Professor Krishna Rajagopal, Department of Physics

Graduate Student Council Teaching Award

Frederick P Salvucci, Center for Transportation and Logistics

 

Goodwin Medal

Taylor Barton, School Of Engineering

Frank E. Perkins Award

Professor Roberto M Fernandez, Sloan School of Management

Irwin Sizer Award

Concourse Program, Integrated Studies in the Sciences and Humanities

Howard W. Johnson Award

Toomas Sepp ’11

Betsy Schumacher Woman Athlete of the Year Award

Karin Fisher ’11

Malcolm G. Kispert Award

Kyle Hannon ’13

Lauren Hernley ’11

Harold J. Pettegrove Award

Michelle Nason ’11

D. Reid Weedon, Jr. ’41 Alumni/ae Relations Award

1st place: Phi Sigma Kappa

2nd place: Chi Phi

Honorable Mention: Phi Kappa Theta; Sigma Alpha Epsilon

Frederick Gardiner Fassett, Jr. Awards

Timothy Ryan Schoen ’11

Victoria Thomas ’12

William L. Stewart, Jr. Awards

Ulric Ferner G

Christina Johnson ’11

Graduate Women at MIT (GWAMIT)

Sidney-Pacific Executive Council

Louis Sudler Prize in the Arts

Adrianna Tam '11

Laya and Jerome B. Wiesner Awards

Dorian Dargan '11

Akansha Kumar '11

Jennifer Lai '11

Everett Lawson G

Harold and Arlene Schnitzer Prize in the Visual Arts

First Prize: Sarah Witt G

Ronald E. McNair Scholarship Award

Jonathan Blackwood '11

Christopher Francis '12

Isaac Joseph '11

Aissata Nutzel '11

Patrick J. McGovern ’59 Entrepreneurship Award

Cross Campus Collaboration: Vanessa Green G (Energy Conference), Nathan Trujillo G (MITER), Rene Reinsberg G (Linked Data Ventures), Jarrod Phipps G and Melinda Hale G (Building Bridges)

John S.W. Kellett ’47 Award

You Are Welcome Here Campaign: Jimena Almendares Dorante G, Danny Yadegar G, Anthony Vanky G, Mitchell Peabody G, Christiana Athanasiou G, Joubert Glover '11, Cory Hernandez '13, Khek-Khiang Chia G, Heather Hunt G

Association of MIT Alumnae (AMITA) Senior Academic Award

Fatima Hussain ’11

Melissa Gymrek ’11

Albert G. Hill Prize

Ruben Alonzo ’11

Omar Carrasquillo ’11

Matthew Estrada ’12

Kamil Gedeon ’11

Joubert X. Glover ’11

Quinnton Harris ’11

Jose Marquez ’12

Benjamin Mensah ’11

Courtney Weldon ’12

James N. Murphy Award

Nina Davis-Millis

Priscilla King Gray Award for Public Service

Benjamin Mensah ’11

Sivakami Sambasivam ’11

Sumi Sinha '12

Laya Wiesner Community Award

Michelle Bentivegna '11

Laya W. Wiesner Award

Christina Johnson '11

Gordon Y Billard Award

Professor Phillip Clay

Karl Taylor Compton Prizes

Vrajesh Modi '11

Yoda Patta G

Shan Wu G

 

Past photo galleries

*  2011 Photos
*  2010 Photos
*  2009 Photos
*  2008 Photos
*  2007 Photos

Past winners

*  2011 Recipients
*  2010 Recipients
*  2009 Recipients
*  2008 Recipients
*  2007 Recipients
*  2006 Recipients
*  2005 Recipients
*  2004 Recipients
*  2003 Recipients
*  2002 Recipients
*  2001 Recipients