2013-2014 department ambassadors

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z

– A –

 

Administrative Services Organization

Gracie Dorneus

(617) 253-4568

Aeronautics and Astronautics

Marie Stuppard

(617) 253-2279

Anthony Zolnik

(617) 549-1920

Alumni/ae Association

Laura Dee

(617) 253-0743

Kim Farino

(617) 324-7151

Kim Warner

(617) 258-6009

Architecture

Rebecca Chamberlain

(617) 253-7908

Audit Division

Margaret Sherman

(617) 253-6274

– B –

 

Biology

Maggie Cabral

(617) 452-3683

Brain and Cognitive Sciences

Rachel Traughber

(617) 452-2968

– C –

 

Center for Environmental Health Sciences

Amanda Tat

(617) 253-2848

Center for International Studies

Laurie Scheffler

(617) 253-3121

Center for Materials Science and Engineering

Dianne Brooks

(617) 253-4962

Center for Real Estate

Michelle Heller

(617) 253-8311

Chemical Engineering

Gracie Dorneus

(617) 253-4568

Chemistry

Karen Shaner

(617) 253-7271

Civil and Environmental Engineering

Rebecca Fowler

(617) 324-7567

Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL)

Tiffany Luongo

(617) 253-3699

Council for the Arts at MIT

Susan Cohen

(617) 253-4005

– D –

Back to top

Division of Comparative Medicine

Bruce Brown

(617) 253-9431

– E –

 

Earth, Atmospheric, and Planetary Sciences

Jen DiNisco

(617) 253-2127

Economics

Cherisse Haakonsen

(617) 253-5067

Ruth Levitsky

(617) 253-3399

Engineering Systems Division (ESD)

Fran Marrone

(617) 253-4885

Environment, Health and Safety Office

Michael Yarsky

(617) 253-1740

– F –

 

Facilities, CPEC Division

Melissa Shakro

(617) 324-7317

Facilities, Operations Division

Mary Harrington

(617) 253-7393

Foreign Languages and Literatures

A.C. Kemp

(617) 253-4747

– G –

 

Gordon Engineering Leadership and UPOP

Amy Shea Slattery

(617) 253-3251

– H –

 

Haystack Observatory

Susan Davis

(781) 981-5400

History

Margo Collett

(617) 253-4965

Human Resources

Shawn Spencer

(617) 253-6109

– I –

 

Information Services & Technology

Lisa Gagliardi

(617) 715-4541

Institute Events

Anthony Farrell

(617) 253-3588

Institute for Medical Engineering and Science

Carol Bailey

(617) 258-8759

– J –

Back to top

– K –

 

Koch Institute for Integrative Cancer Research

Pam DiFraia

(617) 253-6403

– L –

 

Laboratory for Information and Decision Systems

Brian Jones

(617) 253-4070

Laboratory for Manufacturing and Productivity

Lauren Wolinsky

(617) 253-3308

Laboratory for Nuclear Science

Elsye Luc

(617) 452-2556

Leaders for Global Operations Program

Patricia Eames

(617) 253-1063

Lemelson/MIT Program

Michelle Barr

(617) 253-3410

Kerri Mills

(617) 253-3490

Libraries

Robert Caplin

(617) 253-0874

List Visual Arts Center

David Freilach

(617) 253-5076

Literature Section

Daria Johnson

(617) 324-1659

– M –

 

Materials Science and Engineering

Gracie Dorneus

(617) 253-4568

Mathematics

Avisha Lalla

(617) 253-4994

McGovern Institute

Gayle Lutchen

(617) 452-2507

Media Laboratory

Analisha Centeno

(617) 253-0381

MIT Medical

Meaghan Hubbard

(617) 253-0170

Ken Gagne

(617) 253-1508

MIT News

Mary Anne Hansen

(617) 253-8608

MIT Professional Education

Nadia Ustariz

(617) 253-7428

MIT Sea Grant College Program

Gayle Sherman

(617) 252-1617

– N –

 

Nuclear Reactor Laboratory

Mary Young

(617) 253-0008

– O –

Back to top

Office of Admissions

Jan Brick

(617) 258-5514

Office of Digital Learning

Judy Leonard

(617) 253-6630

Office of Faculty Support

Eileen Milligan

(617) 253-5980

Office of Minority Education

Cheryl Mottley

(617) 253-7940

Office of Sponsored Programs

Nancy Foley

(617) 258-8013

Rupinder Grewal

(617) 253-6009

Office of the Dean for Graduate Education

Betsy Granese

(617) 253-3565

Office of the Dean for Undergraduate Education

Y-Chie Primo

(617) 253-7289

Office of the General Counsel

Susan Bethoney

(617) 452-2082

Office of the President

Anya Alexandra Bear

(617) 253-1989

Office of the Provost

Diana Moffo

(617) 253-0117

Office of the Vice President for Finance

Emily Diamond

(617) 253-3485

Virginia Johnson

(617) 253-2406

Office of Undergraduate Advising and Academic Programming

Shelly Isaac

(617) 253-9765

Shendi Xu

(617) 324-8128

– P –

 

Physics Department

Katie Lewis

(617) 253-9703

Plasma Science and Fusion Center

Marcia Tench-Mora

(617) 253-8103

Political Science

Janine Claysmith

(617) 253-6194

Program in Science, Technology, and Society

Randyn Miller

(617) 253-3452

– Q –

 

– R –

 

Research Laboratory of Electronics

Erik Kloppenburg

(617) 253-2519

Residential Life and Dining

Camille Romney

(617) 253-2811

Nika Hollingsworth

(617) 253-2065

Resource Development

Doreen Lopes-Smith

(617) 258-8407

– S –

 

School of Engineering, Dean's Office

Victor Duque

(617) 324-7108

School of Humanities, Arts, and Social Sciences

Elizabeth Rollins

(617) 253-3450

School of Science, Dean's Office

Kelly Murray

(617) 253-5090

Sloan School of Management

Anita Horn

(617) 253-6123

Rebecca Obounou

(617) 253-0720

Sociotechnical Systems Research Center

Nicolene Hengen

(617) 253-7633

Student Financial Services

Susan Wilson

(617) 258-5609

Lindsey Withem

(617) 253-3850

– T –

 

Teaching and Learning Laboratory

Leann Dobranski

(617) 253-3371

Technology Licensing Office

Neda Talebzadeh

(617) 253-6966

– U –

 

Urban Studies and Planning

Janine Marchese

(617) 253-1907

– V – W – X – Y – Z –

Back to top

Students clean up the Charles River as part of CityDays.Students clean up the Charles River as part of CityDays, an MIT Public Service Center project and CSF grant recipient.
(Photo: Lauren Castro)

Massachusetts Institute of Technology