metacity - en to fi translation catalogue (454 entries)

en: Usage: %s
fi: Käyttö: %s

en: Metacity was compiled without support for verbose mode
fi: Metacity on käännetty ilman tukea monisanaisille ilmoituksille

en: Could not parse "%s" as an integer
fi: "%s" ei jäsentynyt kokonaisluvuksi

en: Did not understand trailing characters "%s" in string "%s"
fi: Perässä olevat merkit "%s" merkkijonossa "%s" eivät ole järkeviä

en: Failed to parse message "%s" from dialog process
fi: Valintaikkunaprosessilta tullut viesti "%s" ei jäsenny

en: Error reading from dialog display process: %s
fi: Virhe valintaikkunan näyttämisprosessilta lukemisessa: %s

en: Error launching metacity-dialog to ask about killing an application: %s
fi: Virhe metacity-dialogin käynnistämisessä sovelluksen tappamisesta kysymistä varten: %s

en: Failed to get hostname: %s
fi: Isäntänimen haku epäonnistui: %s

en: Failed to open X Window System display '%s'
fi: X-ikkunointijärjestelmän näytön "%s" avaaminen epäonnistui

en: Lost connection to the display '%s';
    most likely the X server was shut down or you killed/destroyed
    the window manager.
fi: Yhteys näyttöön "%s" katkesi:
    todennäköisesti X-palvelin sammutettiin tai tapoit
    ikkunointiohjelman.

en: Fatal IO error %d (%s) on display '%s'.
fi: Vakava IO-virhe %d (%s) näytöllä "%s".

en: Close Window
fi: Sulje ikkuna

en: Window Menu
fi: Ikkunavalikko

en: Minimize Window
fi: Pienennä ikkuna

en: Maximize Window
fi: Suurenna ikkuna

en: Unmaximize Window
fi: Palauta ikkuna

en: Some other program is already using the key %s with modifiers %x as a binding
fi: Jokin muu ohjelma käyttää jo näppäintä %s muunnoksin %x pikanäppäimenään

en: Error launching metacity-dialog to print an error about a command: %s
fi: Virhe metacity-dialogin käynnistämisessä komennon virheen tulostamista varten: %s

en: No command %d has been defined.
fi: Mitään komentoa %d ei ole määritelty.

en: metacity [--sm-disable] [--sm-client-id=ID] [--sm-save-file=FILENAME] [--display=DISPLAY] [--replace] [--version]
fi: metacity [--sm-disable] [--sm-client-id=ID] [--sm-save-file=TIEDOSTO] [--display=NÄYTTÖ] [--replace] [--version]

en: metacity %s
    Copyright (C) 2001-2002 Havoc Pennington, Red Hat, Inc., and others
    This is free software; see the source for copying conditions.
    There is NO warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
fi: metacity %s
    Copyright © 2001-2002 Havoc Pennington, Red Hat, Inc., ja muut
    Tämä on vapaata ohjelmistoa: katso kopiointiehdot lähdekoodista.
    Ei MINKÄÄNLAISTA takuuta: ei edes takuuta MYYNTIKELPOISUUDESTA tai
    SOPIVUUDESTA JOHONKIN KÄYTTÖÖN.

en: Failed to scan themes directory: %s
fi: Teemakansion lukeminen epäonnistui: %s

en: Could not find a theme! Be sure %s exists and contains the usual themes.
fi: Teemaa ei löydy! Varmista, että %s on olemassa, ja sisältää tavalliset teemat.

en: Failed to restart: %s
fi: Uudelleenkäynnistys epäonnistui: %s

en: Mi_nimize
fi: _Pienennä

en: Ma_ximize
fi: _Suurenna

en: Unma_ximize
fi: _Palauta

en: Roll _Up
fi: _Rullaa ylös

en: _Unroll
fi: _Rullaa alas

en: On _Top
fi: _Päällimmäisenä

en: _Move
fi: S_iirrä

en: _Resize
fi: _Muuta kokoa

note: separator
en: _Close
fi: _Sulje

note: separator
en: Put on _All Workspaces
fi: _Näytä joka työtilassa

en: Only on _This Workspace
fi: Näytä _vain tässä työtilassa

en: Move to Workspace _Left
fi: Siirrä _vasempaan työtilaan

en: Move to Workspace R_ight
fi: Siirrä _oikeaan työtilaan

en: Move to Workspace _Up
fi: Siirry _ylläolevaan työtilaan

en: Move to Workspace _Down
fi: Siirrä _alla olevaan työtilaan

en: Workspace %d
fi: Työtila %d

en: Workspace 1_0
fi: Työtila 1_0

en: Workspace %s%d
fi: Työtila %s%d

en: Move to Another _Workspace
fi: Siirrä toiseen t_yötilaan

note: This is the text that should appear next to menu accelerators * that use the shift key. If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this.
en: Shift
fi: Vaihto

en: The window "%s" is not responding.
fi: Ikkuna "%s" ei vastaa.

en: Forcing this application to quit will cause you to lose any unsaved changes.
fi: Tämän sovelluksen sulkeminen väkisin saa tallentamattomat muutokset katoamaan.

en: _Force Quit
fi: Sulje _väkisin

en: Title
fi: Otsikko

en: Class
fi: Luokka

en: These windows do not support "save current setup" and will have to be restarted manually next time you log in.
fi: Nämä ikkunat eivät ymmärrä "tallenna nykyinen tila"-komentoa, ja ne täytyy käynnistää käsin uudelleen kun kirjaudut seuraavan kerran sisään.

en: There was an error running "%s":
    %s.
fi: Komentoa "%s" suorittaessa tapahtui virhe:
    %s.

en: (Not implemented) Navigation works in terms of applications not windows
fi: (Ei toteutettu) Navigointi toimii sovelluksittain, ei ikkunoittain.

en: A font description string describing a font for window titlebars. The size from the description will only be used if the titlebar_font_size option is set to 0, however. Also, this option is disabled if the titlebar_uses_desktop_font option is set to true. By default, titlebar_font is unset, causing Metacity to fall back to the desktop font even if titlebar_uses_desktop_font is false.
fi: Kirjasinlajin kuvausmerkkijono otsikkopalkkeja varten. Kuvauksen määrittelemä koko vaikuttaa kuitenkin vain, jos asetuksen titlebar_font_size arvo on 0. Lisäksi tämä asetus ei ole käytössä, jos titlebar_uses_desktop_font on tosi. Oletusarvoisesti titlebar_font on asettamaton, minkä vuoksi Metacity käyttää työpöydän kirjasinta, vaikka titlebar_uses_desktop_font olisi epätosi.

en: Action on title bar double-click
fi: Toiminto otsikkopalkkia kaksoisnapsautettaessa

en: Activate window menu
fi: Aktivoi ikkunavalikko

en: Arrangement of buttons on the titlebar
fi: Otsikkopalkin painikkeiden järjestys

en: Arrangement of buttons on the titlebar. The value should be a string, such as "menu:minimize,maximize,close"; the colon separates the left corner of the window from the right corner, and the button names are comma-separated. Duplicate buttons are not allowed. Unknown button names are silently ignored so that buttons can be added in future metacity versions without breaking older versions.
fi: Otsikkopalkin painikkeiden järjestys. Arvon pitää olla merkkijono, kuten "menu:minimize,maximize,close", jossa kaksoispiste erottaa vasemman nurkan oikeasta nurkasta, ja painikkeiden nimet on pilkuin eroteltu. Kukin painike voi esiintyä vain kerran. Tuntemattomat painikkeiden nimet jäävät vain kokonaan huomiotta, joten uusia painikkeita voi lisätä tuleviin Metacityn versioihin rikkomatta yhteensopivuutta vanhojen kanssa.

en: Automatically raises the focused window
fi: Nosta kohdistettu ikkuna itsestään

en: Clicking a window while holding down this modifier key will move the window (left click), resize the window (middle click), or show the window menu (right click). Modifier is expressed as "&lt;Alt&gt;" or "&lt;Super&gt;" for example.
fi: Kun tämä muunnospainike on pohjassa, hiirellä voi siirtää ikkunaa (vasen painike), muuttaa ikkunan kokoa (keskipainike) ja näyttää ikkunavalikon (oikea painike). Muunnosnäppäintä merkitään esimerkiksi "&lt;Alt&gt;" tai "&lt;Super&gr;".

en: Close window
fi: Sulje ikkuna

en: Commands to run in response to keybindings
fi: Komennot, jotka käynnistyvät pikanäppäimin

en: Current theme
fi: Nykyinen teema

en: Delay in milliseconds for the auto raise option
fi: Viive (millisekunteina) automaattista nostoa varten

en: Determines whether applications or the system can generate audible 'beeps'; may be used in conjunction with 'visual bell' to allow silent 'beeps'.
fi: Määrittelee, voivatko sovellukset tai järjestelmä päästää kuultavia "piippauksia". Tätä voi käyttää yhdessä "näkyvien piippausten" kanssa ja sallia "hiljaiset piippaukset".

en: Disable misfeatures that are required by old or broken applications
fi: Poista käytöstä "ominaisuuksia", joita vanhat tai rikkinäiset sovellukset vaativat toimiakseen

en: Enable Visual Bell
fi: Käytä näkyviä piippauksia

en: Hide all windows and focus desktop
fi: Piilota kaikki ikkunat ja kohdista työpöytä

en: If true, and the focus mode is either "sloppy" or "mouse" then the focused window will be automatically raised after a delay (the delay is specified by the auto_raise_delay key).
fi: Jos tosi, ja kohdistustapa on joko "sloppy" tai "mouse", niin kohdistettu ikkuna nousee itsestään viiveen jälkeen (viive määritelty avaimessa auto_raise_delay).

en: If true, ignore the titlebar_font option, and use the standard application font for window titles.
fi: Jos tosi, jätä titlebar_font-asetus huomiotta, ja käytä sovellusten tavallista kirjasinta ikkunoiden otsikoissa.

en: If true, metacity will give the user less feedback and less sense of "direct manipulation", by using wireframes, avoiding animations, or other means. This is a significant reduction in usability for many users, but may allow legacy applications and terminal servers to function when they would otherwise be impractical.
fi: Jos tosi, Metacity antaa käyttäjälle vähemmän palautetta ja tunnetta "välittömästä vaikuttamisesta", piirtämällä kehyksiä viivoina, välttämällä animaatioita ja muin keinoin. Tämä vähentää käytettävyyttä useimpien käyttäjien kohdalla, mutta saattaa saada vanhentuneet sovellukset tai päätepalvelimet toimimaan, kun ne muutoin olisivat epäkäytännöllisiä.

en: If true, then Metacity works in terms of applications rather than windows. The concept is a bit abstract, but in general an application-based setup is more like the Mac and less like Windows. When you focus a window in application-based mode, all the windows in the application will be raised. Also, in application-based mode, focus clicks are not passed through to windows in other applications. The existence of this setting is somewhat questionable. But it's better than having settings for all the specific details of application-based vs. window-based, e.g. whether to pass through clicks. Also, application-based mode is largely unimplemented at the moment.
fi: Jos tosi, Metacity toimii sovelluksiin keskittyvästi, ei ikkunoihin keskittyvästi. Tämä on hieman abstrakti käsite, mutta yleisesti sovelluksiin keskittyvä tila toimii enemmän Macin kuin Windowsin kaltaisesti. Kun ikkuna kohdistetaan sovellustilassa, kaikki sovelluksen ikkunat nousevat. Lisäksi kohdistusnapsautukset eivät välity muiden sovellusten ikkunoille. Tämän asetuksen olemassaolo on hieman kyseenalaista, mutta se on silti parempi kuin, että jokaiselle sovellus--ikkunasäädölle, kuten napsautusten välittyminen, olisi oma asetuksensa. Sovellustilaa ei ole suurimmaksi osaksi vielä toteutettu.

en: If true, trade off usability for less resource usage
fi: Jos tosi, käytä vähemmän resursseja käytettävyyden kustannuksella

en: Lower window below other windows
fi: Laske ikkuna muiden alle

en: Maximize window
fi: Suurenna ikkuna

en: Maximize window horizontally
fi: Suurenna ikkuna vaakasuunnassa

en: Maximize window vertically
fi: Suurenna ikkuna pystysuunnassa

en: Minimize window
fi: Pienennä ikkuna

en: Modifier to use for modified window click actions
fi: Muunnosnäppäin ikkunoiden muunnettuja napsautustoimintoja varten

en: Move backward between panels and the desktop immediately
fi: Siirry heti taapäin paneelien ja työpöydän välillä

en: Move backwards between panels and the desktop with popup
fi: Siirry taapäin paneeleiden ja työtilan välillä (selausikkuna)

en: Move backwards between windows immediately
fi: Siirry heti taapäin ikkunoiden välillä

en: Move between panels and the desktop immediately
fi: Siirry heti paneeleiden ja työtilan välillä

en: Move between panels and the desktop with popup
fi: Siirry paneeleiden ja työpöydän välillä (selausikkuna)

en: Move between windows immediately
fi: Siirry heti ikkunoiden välillä

en: Move between windows with popup
fi: Siirry ikkunoiden välillä (selausikkuna)

en: Move focus backwards between windows using popup display
fi: Siirry taapäin ikkunoiden välillä (selausikkuna)

en: Move window
fi: Siirrä ikkunaa

en: Move window one workspace down
fi: Siirrä ikkunaa yksi työtila alas

en: Move window one workspace to the left
fi: Siirrä ikkunaa yksi työtila vasemmalle

en: Move window one workspace to the right
fi: Siirrä ikkunaa yksi työtila oikealle

en: Move window one workspace up
fi: Siirrä ikkunaa yksi työtila ylös

en: Move window to workspace 1
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 1

en: Move window to workspace 10
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 10

en: Move window to workspace 11
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 11

en: Move window to workspace 12
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 12

en: Move window to workspace 2
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 2

en: Move window to workspace 3
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 3

en: Move window to workspace 4
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 4

en: Move window to workspace 5
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 5

en: Move window to workspace 6
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 6

en: Move window to workspace 7
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 7

en: Move window to workspace 8
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 8

en: Move window to workspace 9
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 9

en: Name of workspace
fi: Työtilan nimi

en: Number of workspaces
fi: Työtilojen määrä

en: Number of workspaces. Must be more than zero, and has a fixed maximum (to prevent accidentally destroying your desktop by asking for 34 million workspaces).
fi: Työtilojen lukumäärä. Tämän täytyy olla nollaa suurempi, ja sillä on kiinteä yläraja (jotta työpöytää ei vahingossa voi tuhota pyytämällä 34 miljoonaa työtilaa).

en: Raise obscured window, otherwise lower
fi: Nosta, jos ikkuna peittynyt, muuten laske

en: Raise window above other windows
fi: Nosta ikkuna muiden päälle

en: Resize window
fi: Muuta ikkunan kokoa

en: Run a defined command
fi: Suorita annettu komento

en: Show the panel menu
fi: Näytä paneelivalikko

en: Show the panel run application dialog
fi: Näytä paneelin suoritusikkuna

en: Some applications break specifications in ways that result in window manager misfeatures. For example, ideally Metacity would place all dialogs in a consistent position with respect to their parent window. This requires ignoring application-specified positions for dialogs. But some versions of Java/Swing mark their popup menus as dialogs, so Metacity has to disable dialog positioning to allow menus to work in broken Java applications. There are several other examples like this. This option puts Metacity in full-on Correct mode, which perhaps gives a moderately nicer UI if you don't need to run any broken apps. Sadly, workarounds must be enabled by default; the real world is an ugly place. Some of the workarounds are workarounds for limitations in the specifications themselves, so sometimes a bug in no-workarounds mode won't be fixable without amending a spec.
fi: Jotkin sovellukset rikkovat teknisiä standardeja siten, että ne vaikeuttavat ikkunointiohjelman toimintaa. Ihannetilanteessa Metacity esimerkiksi sijoittaisi kaikki valintaikkunat täsmällisesti pääikkunan mukaisesti, mikä vaatii sovellusten antamien sijaintien huomiotta jättämistä. Kuitenkin jotkin Java/Swingin versiot merkitsevät ponnahdusvalikkonsa valintaikkunoiksi, joten Metacity ei voi sijoitella näiden rikkinäisten Java-sovellusten valintaikkunoita, jos valikkojen halutaan toimivan. Useita muitakin vastaavia esimerkkejä on. Tämä valinta saa Metacityn toimimaan aina Oikein, mikä ehkä saa käyttöliittymät toimimaan jouhevammin, jos rikkinäisiä sovelluksia ei tarvitse käyttää. Ikävä kyllä kaikenlaisia kiertoteitä täytyy olla oletusarvoisesti toiminnassa; maailma on siitä ikävä paikka. Jotkin kiertoteistä kiertävät rajoituksia standardeissa itsessään, joten joskus vikaa ei voi korjata kiertoteittä standardia muuttamatta.

en: Switch to workspace 1
fi: Siirry työtilaan 1

en: Switch to workspace 10
fi: Siirry työtilaan 10

en: Switch to workspace 11
fi: Siirry työtilaan 11

en: Switch to workspace 12
fi: Siirry työtilaan 12

en: Switch to workspace 2
fi: Siirry työtilaan 2

en: Switch to workspace 3
fi: Siirry työtilaan 3

en: Switch to workspace 4
fi: Siirry työtilaan 4

en: Switch to workspace 5
fi: Siirry työtilaan 5

en: Switch to workspace 6
fi: Siirry työtilaan 6

en: Switch to workspace 7
fi: Siirry työtilaan 7

en: Switch to workspace 8
fi: Siirry työtilaan 8

en: Switch to workspace 9
fi: Siirry työtilaan 9

en: Switch to workspace above this one
fi: Siirry yllä olevaan työtilaan

en: Switch to workspace below this one
fi: Siirry alla olevaan työtilaan

en: Switch to workspace on the left
fi: Siirry vasemmalla olevaan työtilaan

en: Switch to workspace on the right
fi: Siirry oikealla olevaan työtilaan

en: System Bell is Audible
fi: Järjestelmän piippaus on kuultavissa

en: Take a screenshot
fi: Ota kuvakaappaus

en: Take a screenshot of a window
fi: Ota kuvakaappaus ikkunasta

en: Tells Metacity how to implement the visual indication that the system bell or another application 'bell' indicator has been rung. Currently there are two valid values, "fullscreen", which causes a fullscreen white-black flash, and "frame_flash" which causes the titlebar of the application which sent the bell signal to flash. If the application which sent the bell is unknown (as is usually the case for the default "system beep"), the currently focused window's titlebar is flashed.
fi: Kertoo Metacitylle, miten ilmaista näkyvästi, että järjestelmä tai ohjelma on päästänyt äänimerkin. Mahdollisia arvoja on tällä hetkellä kaksi: "fullscreen", joka saa koko ruudun välkähtämään mustasta valkoiseksi ja "frame_flash", joka saa merkin päästäneen sovelluksen ikkunan otsikkopalkin välkähtämään. Jos merkin lähettäjä on tuntematon (kuten yleensä kun "järjestelmä piippaa"), nykyisen ikkunan otsikkopalkki välkähtää.

en: The /apps/metacity/global_keybindings/run_command_N keys define keybindings that correspond to these commands. Pressing the keybinding for run_command_N will execute command_N.
fi: /apps/metacity/global_keybindings/run_command_N-avaimet määrittelevät pikanäppäimet, jotka liittyvät näihin komentoihin. Avaimen run_command_N pikanäppäimen painaminen suorittaa komennon command_N.

en: The /apps/metacity/global_keybindings/run_command_screenshot key defines a keybinding which causes the command specified by this setting to be invoked.
fi: /apps/metacity/global_keybindings/run_command_screenshot-avain määrittelee pikanäppäimen, joka käynnistää tämän asetuksen määrittelemän ohjelman.

en: The /apps/metacity/global_keybindings/run_command_window_screenshot key defines a keybinding which causes the command specified by this setting to be invoked.
fi: /apps/metacity/global_keybindings/run_command_window_screenshot-avain määrittelee pikanäppäimen, joka käynnistää tämän asetuksen määrittelemän ohjelman.

en: The keybinding that runs the correspondingly-numbered command in /apps/metacity/keybinding_commands The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka suorittaa vastaavasti numeroidun komennon luettelosta /apps/metacity/keybinding_commands. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding that switches to the workspace above the current workspace. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka vaihtaa yläpuoliseen työtilaan. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding that switches to the workspace below the current workspace. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka vaihtaa alapuoliseen työtilaan. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding that switches to the workspace on the left of the current workspace. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka vaihtaa vasemmanpuoliseen työtilaan. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding that switches to the workspace on the right of the current workspace. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka vaihtaa oikeanpuoliseen työtilaan. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding that switches to workspace 1. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka vaihtaa työtilaan 1. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding that switches to workspace 10. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka vaihtaa työtilaan 10. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding that switches to workspace 11. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka vaihtaa työtilaan 11. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding that switches to workspace 12. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka vaihtaa työtilaan 12. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding that switches to workspace 2. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka vaihtaa työtilaan 2. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding that switches to workspace 3. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka vaihtaa työtilaan 3. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding that switches to workspace 4. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka vaihtaa työtilaan 4. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding that switches to workspace 5. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka vaihtaa työtilaan 5. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding that switches to workspace 6. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka vaihtaa työtilaan 6. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding that switches to workspace 7. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka vaihtaa työtilaan 7. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding that switches to workspace 8. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka vaihtaa työtilaan 8. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding that switches to workspace 9. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka vaihtaa työtilaan 9. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding used to activate the window menu. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka avaa ikkunavalikon. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding used to close a window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka sulkee ikkunan. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding used to enter "move mode" and begin moving a window using the keyboard. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka käynnistää ikkunoidenliikutustilan, jossa ikkunoita voi liikuttaa näppäimistöltä. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding used to enter "resize mode" and begin resizing a window using the keyboard. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka käynnistää ikkunoiden koonmuutostilan, jossa ikkunoiden kokoa voi muuttaa näppäimistöltä. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding used to hide all normal windows and set the focus to the desktop background. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka piilottaa tavalliset ikkunat, ja kohdistaa työpöydän taustan. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding used to maximize a window The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka suurentaa ikkunan. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding used to minimize a window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka pienentää ikkunan. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding used to move a window one workspace down. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka siirtää ikkunan alapuoliseen työtilaan. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding used to move a window one workspace to the left. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka siirtää ikkunan vasemmanpuoliseen työtilaan. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding used to move a window one workspace to the right. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka siirtää ikkunan oikeanpuoliseen työtilaan. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding used to move a window one workspace up. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka siirtää ikkunan yläpuoliseen työtilaan. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding used to move a window to workspace 1. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka siirtää ikkunan työtilaan 1. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding used to move a window to workspace 10. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka siirtää ikkunan työtilaan 10. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding used to move a window to workspace 11. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka siirtää ikkunan työtilaan 11. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding used to move a window to workspace 12. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka siirtää ikkunan työtilaan 12. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding used to move a window to workspace 2. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka siirtää ikkunan työtilaan 2. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding used to move a window to workspace 3. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka siirtää ikkunan työtilaan 3. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding used to move a window to workspace 4. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka siirtää ikkunan työtilaan 4. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding used to move a window to workspace 5. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka siirtää ikkunan työtilaan 5. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding used to move a window to workspace 6. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka siirtää ikkunan työtilaan 6. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding used to move a window to workspace 7. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka siirtää ikkunan työtilaan 7. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding used to move a window to workspace 8. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka siirtää ikkunan työtilaan 8. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding used to move a window to workspace 9. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka siirtää ikkunan työtilaan 9. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding used to move focus backwards between panels and the desktop, using a popup window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka vaihtaa kohdistuksen takaperin paneelien ja työpöydän välillä ja näyttää samalla selausikkunan. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding used to move focus backwards between panels and the desktop, without a popup window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka vaihtaa kohdistuksen takaperin paneelien ja työpöydän välillä näyttämättä selausikkunaa. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding used to move focus backwards between windows without a popup window. Holding "shift" together with this binding makes the direction go forward again. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka vaihtaa kohdistuksen takaperin ikkunoiden välillä näyttämättä selausikkunaa. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding used to move focus backwards between windows, using a popup window. Holding "shift" together with this binding makes the direction go forward again. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka vaihtaa kohdistuksen takaperin ikkunoiden välillä näyttäen selausikkunan. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding used to move focus between panels and the desktop, using a popup window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka vaihtaa kohdistuksen paneelien ja työpöydän välillä ja näyttää samalla selausikkunan. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding used to move focus between panels and the desktop, without a popup window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka vaihtaa kohdistuksen paneelien ja työpöydän välillä näyttämättä selausikkunaa. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding used to move focus between windows without a popup window. (Traditionally &lt;Alt&gt;Escape) Holding the "shift" key while using this binding reverses the direction of movement. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka vaihtaa kohdistuksen ikkunoiden välillä ja näyttämättä selausikkunaa. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding used to move focus between windows, using a popup window. (Traditionally &lt;Alt&gt;Tab) Holding the "shift" key while using this binding reverses the direction of movement. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka vaihtaa kohdistuksen ikkunoiden välillä ja näyttää samalla selausikkunan. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding used to toggle always on top. A window that is always on top will always be visible over other overlapping windows. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka joko säätää ikkunan näkymään aina päällimmäisenä tai tavallisesti. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding used to toggle fullscreen mode. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka vaihtaa ikkunan kokoruututilaa. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding used to toggle maximization. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka vaihtaa ikkunan suurennustilaa. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding used to toggle shaded/unshaded state. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka vaihtaa ikkunan rullaustilaa. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding used to toggle whether the window is on all workspaces or just one. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka joko näyttää ikkunan kaikissa työtiloissa tai vain yhdessä. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding used to unmaximize a window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka palauttaa ikkunan suurennuksesta. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding which display's the panel's "Run Application" dialog box. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka näyttää paneelin "Suorita ohjelma"-ikkunan. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding which invokes the panel's screenshot utility to take a screenshot of a window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka käynnistää paneelin kuvakaappaustyökalun ottamaan kuvan ikkunasta. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding which invokes the panel's screenshot utility. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka käynnistää paneelin kuvakaappaustyökalun. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The keybinding which shows the panel's main menu. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka avaa paneelin päävalikon. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: The name of a workspace.
fi: Työtilan nimi.

en: The screenshot command
fi: Kuvakaappauksen ottokomento

en: The theme determines the appearance of window borders, titlebar, and so forth.
fi: Teema määrittää ikkunoiden reunojen, valikkopalkkien yms. ulkonäön

en: The time delay before raising a window if auto_raise is set to true. The delay is given in thousandths of a second.
fi: Viive ennen ikkunan nousemista, jos auto_raise on tosi. Viive on millisekunteina.

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; "click" means windows must be clicked in order to focus them, "sloppy" means windows are focused when the mouse enters the window, and "mouse" means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
fi: Ikkunoiden kohdistustapa ilmaisee, miten ikkunoita aktivoidaan. Sillä on kolme mahdollista arvoa: "click", eli ikkunat kohdistetaan niitä napsauttamalla; "sloppy", eli ikkunat kohdistuvat, kun hiiri liikkuu niiden päälle; "mouse", eli ikkunat kohdistuvat, kun hiiri liikkuu niiden päälle, ja menettävät kohdistuksen, kun hiiri liikkuu pois.

en: The window screenshot command
fi: Ikkunan kuvakaappauksen ottokomento

en: This keybinding changes whether a window is above or below other windows. If the window is covered by another window, it raises the window above other windows. If the window is already fully visible, it lowers the window below other windows. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Tämä pikanäppäin muuttaa ikkunan syvyystasoa, eli onko ikkuna muiden päällä vai alla. Jos ikkunaa peittää toinen ikkuna, tämä nostaa ikkunan muiden päälle. Jos ikkuna on jo täysin näkyvissä, tämä laskee ikkunan muiden alle. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: This keybinding lowers a window below other windows. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Tämä pikanäppäin laskee ikkunan muiden alle. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: This keybinding raises the window above other windows. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Tämä pikanäppäin nostaa ikkunan muiden päälle. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: This keybinding resizes a window to fill available horizontal space. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Tämä pikanäppäin suurentaa ikkunan vaakasuunnassa. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: This keybinding resizes a window to fill available vertical space. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Tämä pikanäppäin suurentaa ikkunan pystysuunnassa. Pikanäppäimet ovat muotoa "&lt;Control&gt;a" tai "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Jäsennin on varsin vapaamielinen, ei välitä kirjainkoosta ja ymmärtää myös lyhenteitä, kuten "&lt;Ctl&gt;" ja "&lt;Ctrl&gt;". Jos vaihdat arvoksi erityisen merkkijonon "disabled", niin tähän toimintoon ei liity pikanäppäintä.

en: This option determines the effects of double-clicking on the title bar. Current valid options are 'toggle_shade', which will shade/unshade the window, and 'toggle_maximize' which will maximize/unmaximize the window.
fi: Tämä valinta määrittelee otsikkopalkin kaksoisnapsautuksen toiminnan. Nykyisiä kelvollisia valintoja ovat "toggle_shade", joka rullaa ikkunan tai avaa rullauksen, ja "toggle_maximize", joka suurentaa tai palauttaa ikkunan.

en: Toggle always on top state
fi: Vaihda aina päällimmäisenä -tilaa

en: Toggle fullscreen mode
fi: Vaihda kokoruututilaa

en: Toggle maximization state
fi: Vaihda suurennustilaa

en: Toggle shaded state
fi: Vaihda rullaustilaa

en: Toggle window on all workspaces
fi: Näytä tai älä näytä ikkunaa joka työtilassa

en: Turns on a visual indication when an application or the system issues a 'bell' or 'beep'; useful for the hard-of-hearing and for use in noisy environments, or when 'audible bell' is off.
fi: Ottaa käyttöön ominaisuuden, joka ilmaisee näkyvästi, milloin sovellus tai järjestelmä on päästänyt äänimerkin tai piippauksen. Tämä on hyödyllistä, jos kuulo on heikko, ympäristö meluinen tai äänimerkit hiljennetty.

en: Unmaximize window
fi: Palauta ikkuna

en: Use standard system font in window titles
fi: Järjestelmän oletuskirjasin ikkunoiden otsikoissa

en: Visual Bell Type
fi: Näkyvän piippauksen tyyppi

en: Window focus mode
fi: Windows-tyylinen kohdistus

en: Window title font
fi: Ikkunan otsikon kirjasin

en: GConf key "%s" is set to an invalid type
fi: GConf-avain "%s" on asetettu väärän tyyppiseksi

en: "%s" found in configuration database is not a valid value for mouse button modifier
fi: Asetustietokannassa oleva "%s" ei ole kelvollinen hiiren muunnosnäppäin

en: GConf key '%s' is set to an invalid value
fi: GConf-avain "%s" on asetettu arvoltaan vääräksi

en: Could not parse font description "%s" from GConf key %s
fi: GConf-avaimesta %2$s saatu kirjasinkuvaus "%1$s" ei jäsenny

en: %d stored in GConf key %s is not a reasonable number of workspaces, current maximum is %d
fi: GConf-avaimeen %2$s tallennettu %1$d ei ole järkevä työtilojen määrä. Nykyinen raja on %3$d

en: Workarounds for broken applications disabled. Some applications may not behave properly.
fi: Rikkinäisten sovellusten kiertotiet eivät ole käytössä. Jotkin sovellukset eivät välttämättä käyttäydy kunnolla.

en: %d stored in GConf key %s is out of range 0 to %d
fi: %d, joka on GConf-avaimessa %s, ei ole välillä 0 - %d

en: Error setting number of workspaces to %d: %s
fi: Virhe työtilojen määrän asettamisessa arvoon %d: %s

en: "%s" found in configuration database is not a valid value for keybinding "%s"
fi: "%s", joka on asetustietokannassa, ei ole kelvollinen näppäinsidonnan "%s" arvo

en: Error setting name for workspace %d to "%s": %s
fi: Virhe työtilan %d nimen asettamisessa nimeksi "%s": %s

en: %d x %d
fi: %d × %d

en: Screen %d on display '%s' is invalid
fi: Näytön "%2$s" ruutu %1$d ei ole kelvollinen

en: Screen %d on display "%s" already has a window manager; try using the --replace option to replace the current window manager.
fi: Näytön "%2$s" ruudulla %1$d on jo ikkunointiohjelma: kokeile valitsinta --replace, jos haluat korvata nykyisen ikkunointiohjelman.

en: Could not acquire window manager selection on screen %d display "%s"
fi: Näytön "%2$s" ruudun %1$d ikkunointiohjelman valinnan hankkiminen epäonnistui

en: Screen %d on display "%s" already has a window manager
fi: Näytön "%2$s" ruudulla %1$d on jo ikkunointiohjelma

en: Could not release screen %d on display "%s"
fi: Näytön "%2$s" ruudun %1$d vapauttaminen ei onnistunut

en: Could not create directory '%s': %s
fi: Kansion "%s" luominen ei onnistunut: %s

en: Could not open session file '%s' for writing: %s
fi: Istuntotiedoston "%s" avaaminen kirjoittamista varten ei onnistunut: %s

en: Error writing session file '%s': %s
fi: Virhe istuntotiedoston "%s" kirjoittamisessa: %s

en: Error closing session file '%s': %s
fi: Virhe istuntotiedoston "%s" sulkemisessa: %s

en: Failed to read saved session file %s: %s
fi: Tallennetun istuntotiedoston "%s" luku epäonnistui: %s

en: Failed to parse saved session file: %s
fi: Tallennetun istuntotiedoston jäsennys epäonnistui: %s

en: <metacity_session> attribute seen but we already have the session ID
fi: <metacity_session>-määre havaittu, mutta istunnon ID on jo selvinnyt

en: Unknown attribute %s on <metacity_session> element
fi: <metacity_session>-elementin määre %s on tuntematon

en: nested <window> tag
fi: sisäkkäiset <window>-laput

en: Unknown attribute %s on <window> element
fi: Tuntematon <window>-elementin määre %s

en: Unknown attribute %s on <maximized> element
fi: Tuntematon <maximized>-elementin määre %s

en: Unknown attribute %s on <geometry> element
fi: Tuntematon <geometry>-elementin määre %s

en: Unknown element %s
fi: Tuntematon elementti %s

en: Error launching metacity-dialog to warn about apps that don't support session management: %s
fi: Virhe metacity-dialogin käynnistämisessä istunnon ulkopuolisista ohjelmista varoittamista varten: %s

en: Line %d character %d: %s
fi: Rivi %d, merkki %d: %s

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
fi: Määre "%s" on toistettu kahdesti samassa <%s>-elementissä

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
fi: Määre "%s" ei ole kelvollinen <%s>-elementissä tässä yhteydessä

en: Integer %ld must be positive
fi: Kokonaisluvun %ld täytyy olla positiivinen

en: Integer %ld is too large, current max is %d
fi: Kokonaisluku %ld on liian suuri, nykyinen maksimi on %d

en: Could not parse "%s" as a floating point number
fi: "%s" ei jäsentynyt liukuluvuksi

en: Boolean values must be "true" or "false" not "%s"
fi: Totuusarvojen täytyy olla "true" tai "false", ei "%s"

en: Angle must be between 0.0 and 360.0, was %g
fi: Kulman pitäisi olla välillä 0.0 - 360.0, mutta se oli %g

en: Alpha must be between 0.0 (invisible) and 1.0 (fully opaque), was %g
fi: Alfan täytyy olla välillä 0.0 (näkymätön) - 1.0 (täysin peittävä). Se oli %g

en: Invalid title scale "%s" (must be one of xx-small,x-small,small,medium,large,x-large,xx-large)
fi: Epäkelpo otsikon skaala "%s" (täytyy olla joko xx-small,x-small,small,medium,large,x-large tai xx-large)

en: No "%s" attribute on element <%s>
fi: Elementissä <%2$s> ei ole "%1$s"-määrettä

en: No "%s" attribute on <%s> element
fi: <%2$s>-elementissä ei ole "%1$s"-määrettä

en: <%s> name "%s" used a second time
fi: <%s>-elementin nimeä "%s" käytetty toisenkin kerran

en: <%s> parent "%s" has not been defined
fi: <%s>-elementin emo "%s" ei ole määritelty

en: <%s> geometry "%s" has not been defined
fi: <%s>-elementin mitat "%s" eivät ole määriteltyjä

en: <%s> must specify either a geometry or a parent that has a geometry
fi: <%s>:n täytyy joko määritellä mitat, tai emo, jolla on jo mitat

en: Unknown type "%s" on <%s> element
fi: Tuntematon tyyppi "%s" elementissä <%s>

en: Unknown style_set "%s" on <%s> element
fi: Tuntematon style_set "%s" elementissä <%s>

en: Window type "%s" has already been assigned a style set
fi: Ikkunatyyppiin "%s" on jo liitetty tyylijoukko

en: Unknown function "%s" for menu icon
fi: Tuntematon valikkokuvakkeen funktio "%s"

en: Unknown state "%s" for menu icon
fi: Tuntematon valikkokuvakkeen tila "%s"

en: Theme already has a menu icon for function %s state %s
fi: Teemalla on jo valikkokuvake funktiota %s, tilaa %s varten

en: No <draw_ops> with the name "%s" has been defined
fi: "%s"-nimistä <draw_ops>:ia ei ole määritelty

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
fi: Elementti <%s> ei ole mahdollinen elementin <%s> alla

en: No "name" attribute on element <%s>
fi: Elementissä <%s> ei ole "name"-määrettä

en: No "value" attribute on element <%s>
fi: Elementissä <%s> ei ole "value"-määrettä

en: Cannot specify both button_width/button_height and aspect ratio for buttons
fi: Sekä button_width/button_height-paria ja sivusuhdetta ei voi määritellä painikkeille

en: Distance "%s" is unknown
fi: Etäisyys "%s" on tuntematon

en: Aspect ratio "%s" is unknown
fi: Sivusuhde "%s" on tuntematon

en: No "top" attribute on element <%s>
fi: Elementissä <%s> ei ole "top"-määrettä

en: No "bottom" attribute on element <%s>
fi: Elementissä <%s> ei ole "bottom"-määrettä

en: No "left" attribute on element <%s>
fi: Elementissä <%s> ei ole "left"-määrettä

en: No "right" attribute on element <%s>
fi: Elementissä <%s> ei ole "right"-määrettä

en: Border "%s" is unknown
fi: Reuna "%s" on tuntematon

en: No "color" attribute on element <%s>
fi: Elementissä <%s> ei ole "color"-määrettä

en: No "x1" attribute on element <%s>
fi: Elementissä <%s> ei ole "x1"-määrettä

en: No "y1" attribute on element <%s>
fi: Elementissä <%s> ei ole "y1"-määrettä

en: No "x2" attribute on element <%s>
fi: Elementissä <%s> ei ole "x2"-määrettä

en: No "y2" attribute on element <%s>
fi: Elementissä <%s> ei ole "y2"-määrettä

en: No "x" attribute on element <%s>
fi: Elementissä <%s> ei ole "x"-määrettä

en: No "y" attribute on element <%s>
fi: Elementissä <%s> ei ole "y"-määrettä

en: No "width" attribute on element <%s>
fi: Elementissä <%s> ei ole "width"-määrettä

en: No "height" attribute on element <%s>
fi: Elementissä <%s> ei ole "height"-määrettä

en: No "start_angle" attribute on element <%s>
fi: Elementissä <%s> ei ole "start_angle"-määrettä

en: No "extent_angle" attribute on element <%s>
fi: Elementissä <%s> ei ole "extent_angle"-määrettä

en: No "alpha" attribute on element <%s>
fi: Elementissä <%s> ei ole "alpha"-määrettä

en: No "type" attribute on element <%s>
fi: Elementissä <%s> ei ole "type"-määrettä

en: Did not understand value "%s" for type of gradient
fi: Väriliu'un arvo "%s" ei ole järkevä

en: No "filename" attribute on element <%s>
fi: Elementissä <%s> ei ole "filename"-määrettä

en: Did not understand fill type "%s" for <%s> element
fi: Täyttötyyppi "%s" ei ole järkevä elementissä <%s>

en: No "state" attribute on element <%s>
fi: Elementissä <%s> ei ole "state"-määrettä

en: No "shadow" attribute on element <%s>
fi: Elementissä <%s> ei ole "shadow"-määrettä

en: No "arrow" attribute on element <%s>
fi: Elementissä <%s> ei ole "arrow"-määrettä

en: Did not understand state "%s" for <%s> element
fi: Tila "%s" ei ole järkevä elementissä <%s>

en: Did not understand shadow "%s" for <%s> element
fi: Varjo "%s" ei ole järkevä elementissä <%s>

en: Did not understand arrow "%s" for <%s> element
fi: Nuoli "%s" ei ole järkevä elementissä <%s>

en: No <draw_ops> called "%s" has been defined
fi: <draw_ops> "%s" ei ole määritelty

en: Including draw_ops "%s" here would create a circular reference
fi: Draw_opsin "%s" sisällyttäminen tähän aiheuttaisi kehäviitteen

en: No "value" attribute on <%s> element
fi: Elementissä <%s> ei ole "value"-määrettä

en: No "position" attribute on <%s> element
fi: Elementissä <%s> ei ole "position"-määrettä

en: Unknown position "%s" for frame piece
fi: Tuntematon kehyksen palan sijainti "%s"

en: Frame style already has a piece at position %s
fi: Kehystyylissä on jo pala sijainnissa %s

en: No "function" attribute on <%s> element
fi: Elementissä <%s> ei ole "function"-määrettä

en: No "state" attribute on <%s> element
fi: Elementissä <%s> ei ole "state"-määrettä

en: Unknown function "%s" for button
fi: Tuntematon painikkeen toiminto "%s"

en: Unknown state "%s" for button
fi: Tuntematon painikkeen tila "%s"

en: Frame style already has a button for function %s state %s
fi: Kehystyylillä on jo painike funktiota %s, tilaa %s varten

en: No "focus" attribute on <%s> element
fi: Elementissä <%s> ei ole "focus"-määrettä

en: No "style" attribute on <%s> element
fi: Elementissä <%s> ei ole "style"-määrettä

en: "%s" is not a valid value for focus attribute
fi: "%s" ei ole kelvollinen kohdistusmääreen arvo

en: "%s" is not a valid value for state attribute
fi: "%s" ei ole kelvollinen tilamääreen arvo

en: A style called "%s" has not been defined
fi: "%s"-nimistä tyyliä ei ole määritelty

en: No "resize" attribute on <%s> element
fi: Elementissä <%s> ei ole "resize"-määrettä

en: "%s" is not a valid value for resize attribute
fi: "%s" ei ole kelvollinen koonmuutosmääreen arvo

en: Should not have "resize" attribute on <%s> element for maximized/shaded states
fi: Elementissä <%s> pitäisi olla "resize"-määre suurennettua ja rullattua tilaa varten

en: Style has already been specified for state %s resize %s focus %s
fi: Tyyli on jo määritelty tilaa %s, koonmuutosta %s, kohdistusta %s varten

en: Style has already been specified for state %s focus %s
fi: Tyyli on jo määritelty tilaa %s, kohdistusta %s varten

en: Can't have a two draw_ops for a <piece> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
fi: <piece>-elementissä ei voi olla kahta draw_opsia (teema määritteli joko draw_ops-määreen sekä <draw_ops>-elementin tai kaksi elementtiä)

en: Can't have a two draw_ops for a <button> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
fi: <button>-elementissä ei voi olla kahta draw_opsia (teema määritteli joko draw_ops-määreen sekä <draw_ops>-elementin tai kaksi elementtiä)

en: Can't have a two draw_ops for a <menu_icon> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
fi: <menu_icon>-elementissä ei voi olla kahta draw_opsia (teema määritteli joko draw_ops-määreen sekä <draw_ops>-elementin tai kaksi elementtiä)

en: Outermost element in theme must be <metacity_theme> not <%s>
fi: Uloin elementti täytyy olla <metacity_theme>, ei <%s>

en: Element <%s> is not allowed inside a name/author/date/description element
fi: Elementti <%s> ei voi olla nimi-, tekijä-, päiväys- tai kuvauselementin sisällä

en: Element <%s> is not allowed inside a <constant> element
fi: Elementti <%s> ei voi olla <constant>-elementin sisällä

en: Element <%s> is not allowed inside a distance/border/aspect_ratio element
fi: Elementti <%s> ei voi olla etäisyys-, reuna- tai sivusuhde-elementin sisällä

en: Element <%s> is not allowed inside a draw operation element
fi: Elementti <%s> ei voi olla piirto-operaatioelementin sisällä

en: Element <%s> is not allowed inside a <%s> element
fi: Elementti <%s> ei voi olla elementin <%s> sisällä

en: No draw_ops provided for frame piece
fi: Kehyksen palaa varten ei ole draw_opsia

en: No draw_ops provided for button
fi: Painiketta varten ei ole draw_opsia

en: No draw_ops provided for menu icon
fi: Valikon kuvaketta varten ei ole draw_opsia

en: No text is allowed inside element <%s>
fi: Elementin <%s> sisällä ei voi olla tekstiä

en: <name> specified twice for this theme
fi: <name> määritelty kahdesti tässä teemassa

en: <author> specified twice for this theme
fi: <author> määritelty kahdesti tässä teemassa

en: <copyright> specified twice for this theme
fi: <copyright> määritelty kahdesti tässä teemassa

en: <date> specified twice for this theme
fi: <date> määritelty kahdesti tässä teemassa

en: <description> specified twice for this theme
fi: <description> määritelty kahdesti tässä teemassa

en: Failed to read theme from file %s: %s
fi: Lukeminen teematiedostosta %s epäonnistui: %s

en: Theme file %s did not contain a root <metacity_theme> element
fi: Teematiedosto %s ei sisältänyt <metacity_theme>-juurielementtiä

en: /_Windows
fi: /_Ikkunat

en: /Windows/tearoff
fi: /Ikkunat/irrotus

en: /Windows/_Dialog
fi: /Ikkunat/_Valintaikkuna

en: /Windows/_Modal dialog
fi: /Ikkunat/_Modaalinen valintaikkuna

en: /Windows/_Utility
fi: /Ikkunat/_Työkalu

en: /Windows/_Splashscreen
fi: /Ikkunat/_Käynnistysikkuna

en: /Windows/_Top dock
fi: /Ikkunat/_Ylätelakka

en: /Windows/_Bottom dock
fi: /Ikkunat/_Alatelakka

en: /Windows/_Left dock
fi: /Ikkunat/_Vasen telakka

en: /Windows/_Right dock
fi: /Ikkunat/_Oikea telakka

en: /Windows/_All docks
fi: /Ikkunat/_Kaikki telakat

en: /Windows/Des_ktop
fi: /Ikkunat/T_yöpöytä

en: Open another one of these windows
fi: Avaa uusi tällainen ikkuna

en: This is a demo button with an 'open' icon
fi: Tämä on testipainike, jossa on "avaa"-kuvake

en: This is a demo button with a 'quit' icon
fi: Tämä on testipainike, jossa on "lopeta"-kuvake

en: This is a sample message in a sample dialog
fi: Tämä on esimerkkiviesti esimerkkivalinbtaikkunassa

en: Fake menu item %d
fi: Valikon kohta %d

en: Border-only window
fi: Ikkuna, jossa on vain reunat

en: Bar
fi: Palkki

en: Normal Application Window
fi: Tavallisen sovelluksen ikkuna

en: Dialog Box
fi: Valintaikkuna

en: Modal Dialog Box
fi: Modaalinen valintaikkuna

en: Utility Palette
fi: Palettityökalu

en: Torn-off Menu
fi: Irrotettu valikko

en: Border
fi: Reuna

en: Button layout test %d
fi: Painikkeiden asettelutesti %d

en: %g milliseconds to draw one window frame
fi: %g millisekuntia yhden ikkunan kehyksen piirtämiseen

en: Usage: metacity-theme-viewer [THEMENAME]
fi: Käyttö: metacity-theme-viewer [TEEMANIMI]

en: Error loading theme: %s
fi: Virhe teeman lataamisessa: %s

en: Loaded theme "%s" in %g seconds
fi: Teema "%s" latautui %g sekunnissa

en: Normal Title Font
fi: Tavallinen otsikon kirjasin

en: Small Title Font
fi: Pieni otsikon kirjasin

en: Large Title Font
fi: Suuri otsikon kirjasin

en: Button Layouts
fi: Painikkeiden asettelu

en: Benchmark
fi: Koesta

en: Window Title Goes Here
fi: Ikkunan otsikko tähän

en: Drew %d frames in %g client-side seconds (%g milliseconds per frame) and %g seconds wall clock time including X server resources (%g milliseconds per frame)
fi: %d kehystä piirtyi %g asiakaspuolen sekunnissa (%g millisekuntia per kehys) ja %g todellisessa sekunnissa, ottaen mukaan X-palvelimen resurssit (%g millisekuntia per kehys)

en: position expression test returned TRUE but set error
fi: sijaintilausekkeen testi palautti TOSI, mutta asetti virheen

en: position expression test returned FALSE but didn't set error
fi: sijaintilausekkeen testi palautti EPÄTOSI, mutta ei asettanut virhettä

en: Error was expected but none given
fi: Virhe odotettu, mutta mitään ei ilmennyt

en: Error %d was expected but %d given
fi: Virhe %d odotettu, mutta %d ilmeni

en: Error not expected but one was returned: %s
fi: Virhettä ei odotettu, mutta eräs ilmeni: %s

en: x value was %d, %d was expected
fi: x-arvo oli %d, %d oli odotettu

en: y value was %d, %d was expected
fi: y-arvo oli %d, %d oli odotettu

en: %d coordinate expressions parsed in %g seconds (%g seconds average)
fi: %d-sijaintilauseketta jäsentyi %g sekunnissa (%g sekuntia keksimäärin)

en: top
fi: ylä

en: bottom
fi: ala

en: left
fi: vasen

en: right
fi: oikea

en: frame geometry does not specify "%s" dimension
fi: kehyksen mitat eivät määrittele "%s"-kokoa

en: frame geometry does not specify dimension "%s" for border "%s"
fi: kehyksen mitat eivät määrittele "%2$s"-reunan "%1$s"-kokoa

en: Button aspect ratio %g is not reasonable
fi: Painikkeen sivusuhde %g ei ole järkevä

en: Frame geometry does not specify size of buttons
fi: Kehyksen mitat eivät määrittele painikkeiden kokoa

en: Gradients should have at least two colors
fi: Väriliu'uissa täytyy olla vähintään kaksi väriä

en: GTK color specification must have the state in brackets, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse "%s"
fi: GTK-värimääritteessä täytyy olla tila hakasuluissa. Esimerkiksi gtk:fg[NORMAL], jossa NORMAL on tila. "%s" ei jäsentynyt.

en: GTK color specification must have a close bracket after the state, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse "%s"
fi: GTK-värimääritteessä täytyy olla loppuhakasulku tilan jälkeen. Esimerkiksi gtk:fg[NORMAL], jossa NORMAL on tila. "%s" ei jäsenny.

en: Did not understand state "%s" in color specification
fi: Tila "%s" ei ole värimääritteessä järkevä

en: Did not understand color component "%s" in color specification
fi: Värikomponentti "%s" ei ole värimääritteessä järkevä

en: Blend format is "blend/bg_color/fg_color/alpha", "%s" does not fit the format
fi: Sekoitusmuoto on "blend/taustaväri/edustaväri/alfa". "%s" ei ole tätä muotoa.

en: Could not parse alpha value "%s" in blended color
fi: Alfa-arvo "%s" sekoitusvärissä ei jäsenny

en: Alpha value "%s" in blended color is not between 0.0 and 1.0
fi: Alfa-arvo "%s" sekoitusvärissä ei ole välillä 0.0 - 1.0

en: Shade format is "shade/base_color/factor", "%s" does not fit the format
fi: Varjostusmuoto on "shade/perusväri/kerroin". "%s" ei ole tämän muotoinen.

en: Could not parse shade factor "%s" in shaded color
fi: Varjostuskerroin "%s" varjostetussa värissä ei jäsenny

en: Shade factor "%s" in shaded color is negative
fi: Varjostuskerroin "%s" varjostetussa värissä on negatiivinen

en: Could not parse color "%s"
fi: Värin "%s" jäsentäminen ei onnistunut

en: Coordinate expression contains character '%s' which is not allowed
fi: Koordinaattilauseke sisältää merkin "%s", joka ei ole sallittu

en: Coordinate expression contains floating point number '%s' which could not be parsed
fi: Koordinaattilauseke sisältää liukuluvun "%s", joka ei jäsentynyt

en: Coordinate expression contains integer '%s' which could not be parsed
fi: Koordinaattilauseke sisältää kokonaisluvun "%s", joka ei jäsentynyt

en: Coordinate expression contained unknown operator at the start of this text: "%s"
fi: Koordinaattilauseke sisälsi tuntemattoman operaattorin seuraavan tekstin alussa: "%s"

en: Coordinate expression was empty or not understood
fi: Koordinaattilauseke oli tyhjä tai ei järkevä

en: Coordinate expression results in division by zero
fi: Koordinaattilauseke johtaa nollalla jakamiseen

en: Coordinate expression tries to use mod operator on a floating-point number
fi: Koordinaattilauseke yrittää soveltaa mod-operaattoria liukulukuun

en: Coordinate expression has an operator "%s" where an operand was expected
fi: Koordinaattilausekkeessa on operaattori "%s", jonka paikalla pitäisi olla operandi

en: Coordinate expression had an operand where an operator was expected
fi: Koordinaattilauseke sisälsi operandin kohdassa, johon kuuluisi operaattori

en: Coordinate expression ended with an operator instead of an operand
fi: Koordinaattilauseke päättyi operaattoriin, ei operandiin

en: Coordinate expression has operator "%c" following operator "%c" with no operand in between
fi: Koordinaattilausekkeessa on operaattori "%c" operaattorin "%c" perässä ilman operandia välissä

en: Coordinate expression parser overflowed its buffer, this is really a Metacity bug, but are you sure you need a huge expression like that?
fi: Koordinaattilausekkeen jäsentimen puskuri vuoti yli. Tämä on vika Metacityssä, mutta tarvitsetko todella noin suurta lauseketta?

en: Coordinate expression had a close parenthesis with no open parenthesis
fi: Koordinaattilausekkeessa oli lopetussulje ilman vastaavaa aloitussuljetta

en: Coordinate expression had unknown variable or constant "%s"
fi: Koordinaattilausekkessa oli tuntematon muuttuja tai vakio "%s"

en: Coordinate expression had an open parenthesis with no close parenthesis
fi: Koordinaattilauseke oli aloitussulje ilman vastaavaa lopetussuljetta

en: Coordinate expression doesn't seem to have any operators or operands
fi: Koordinaattilausekkeessa ei vaikuta olevan operaattoreita eikä operandeja

en: Theme contained an expression "%s" that resulted in an error: %s
fi: Teema sisälsi lausekkeen "%s" josta seurasi virhe: %s

en: <button function="%s" state="%s" draw_ops="whatever"/> must be specified for this frame style
fi: <button function="%s" state="%s" draw_ops="mikä lienee"/> täytyy olla määritelty tätä kehystyyliä varten

en: Missing <frame state="%s" resize="%s" focus="%s" style="whatever"/>
fi: <frame state="%s" resize="%s" focus="%s" style="mikä lienee"/> puuttuu

en: Failed to load theme "%s": %s
fi: Teeman "%s" lataaminen epäonnistui: %s

en: No <%s> set for theme "%s"
fi: <%s> ei ole asetettu teemaa "%s" varten

en: No frame style set for window type "%s" in theme "%s", add a <window type="%s" style_set="whatever"/> element
fi: Ikkunatyypille "%s" ei ole asetettu kehystyyliä teemassa "%s". Lisää <window type="%s" style_set="mikä lienee"/>-elementti.

en: <menu_icon function="%s" state="%s" draw_ops="whatever"/> must be specified for this theme
fi: <menu_icon function="%s" state="%s" draw_ops="mikä lienee"/> täytyy olla määritelty tätä teemaa varten

en: User-defined constants must begin with a capital letter; "%s" does not
fi: Käyttäjän määrittelemien vakioiden täytyy alkaa isolla kirjaimella; "%s" ei ala

en: Constant "%s" has already been defined
fi: Vakio "%s" on jo määritelty

en: Select how to give focus to windows
fi: Valitse, miten ikkunoita kohdistetaan

en: Window Focus
fi: Ikkunoiden kohdistus

en: Clic_k to give focus
fi: Kohdista _napsauttamalla

en: Focus behavior:
fi: Kohdistuksen toiminta:

en: Window Focus Preferences
fi: Ikkunoiden kohdistamisasetukset

en: _Point to give focus
fi: Kohdista _osoittamalla

en: _Raise window on focus
fi: _Nosta ikkuna sen kohdistuessa

en: Failed to open debug log: %s
fi: Vianetsintälokin avaaminen epäonnistui: %s

en: Failed to fdopen() log file %s: %s
fi: Lokitiedoston "%s" fdopen() epäonnistui: %s

en: Opened log file %s
fi: Lokitiedosto %s avattu

en: Window manager:
fi: Ikkunointiohjelma:

en: Bug in window manager:
fi: Vika ikkunointiohjelmassa.

en: Window manager warning:
fi: Ikkunointiohjelman varoitus:

en: Window manager error:
fi: Ikkunointiohjelmavirhe:

en: Application set a bogus _NET_WM_PID %ld
fi: Sovellus asetti virheellisen _NET_WM_PID:n %ld

note: first time through
en: Window %s sets SM_CLIENT_ID on itself, instead of on the WM_CLIENT_LEADER window as specified in the ICCCM.
fi: Ikkuna %s asetti SM_CLIENT_ID:n itselleen, ei WM_CLIENT_LEADERia, kuten sen ICCCM:n mukaan olisi pitänyt tehdä.

note: We ignore mwm_has_resize_func because WM_NORMAL_HINTS is the * authoritative source for that info. Some apps such as mplayer or * xine disable resize via MWM but not WM_NORMAL_HINTS, but that * leads to e.g. us not fullscreening their windows.  Apps that set * MWM but not WM_NORMAL_HINTS are basical
en: Window %s sets an MWM hint indicating it isn't resizable, but sets min size %d x %d and max size %d x %d; this doesn't make much sense.
fi: Ikkuna %s asetti MWM-vihjeen ilmoittaakseen, ettei sen kokoa voi muuttaa, mutta asetti myös minimikoon %d × %d ja maksimikoon %d × %d, mikä ei ole järkevää.

en: Window 0x%lx has property %s
    that was expected to have type %s format %d
    and actually has type %s format %d n_items %d.
    This is most likely an application bug, not a window manager bug.
    The window has title="%s" class="%s" name="%s"
fi: Ikkunalla 0x%lx on ominaisuus %s
    jonka odotettu tyyppi on %s ja muoto %d,
    mutta on todella tyyppi %s, muoto %d, n_items %d.
    Vika on todennäköisesti sovelluksessa, ei ikkunointiohjelmassa.
    Ikkunan otsikko on "%s", luokka "%s" ja nimi "%s"

en: Property %s on window 0x%lx contained invalid UTF-8
fi: Ikkunan 0x%2$lx ominaisuus %1$s sisälsi virheellistä UTF-8:aa

en: Property %s on window 0x%lx contained invalid UTF-8 for item %d in the list
fi: Ikkunan 0x%2$lx ominaisuus %1$s sisälsi virheellistä UTF-8:aa luettelon kohdassa %3$d
