Second Annual PRIMES Conference, May 19-20, 2012

Room 4-370, MIT

Open to the public

Download letter-size flyer, 11"x17" poster, or talk abstracts

See also 2011 PRIMES Conference materials

Surya Bhupatiraju

Saturday, May 19

Section I. Mathematics

 

9:00 am: Welcoming Remarks

Prof. Michael Sipser, Head of the MIT Mathematics Department

Prof. Pavel Etingof, PRIMES Chief Research Advisor

Dr. Slava Gerovitch, PRIMES Program Director

 

9:15 am: Session 1. Discrete Mathematics I

Christina Chen, Apollonian equilateral triangles (mentor Nan Li) (slides)

Rohil Prasad and Jonathan Tidor, Staged self-assembly (mentor Jesse Geneson) (slides)

Dai Yang, Halving lines and underlying graphs (mentor Dr. Tanya Khovanova) (slides)

 

Ziling Zhou

 

10:45 am: Session 2. Discrete Mathematics II

Ravi Jagadeesan and Nihal Gowravaram, Beyond alternating permutations: Pattern avoidance in Young diagrams and tableaux (mentor Dr. Joel Lewis) (slides)

William Kuszmaul and Ziling Zhou, Equivalence classes of permutations generated by replacement sets (mentors Darij Grinberg and Sergei Bernstein) (slides)

 

11:50 am: Session 3. Discrete Mathematics III

Aaron Klein, Enumeration of graded poset structures on graphs (mentor Yan Zhang) (slides)

Alan Zhou, Degrees of regularity of colorings of the integers (mentor Dr. Tanya Khovanova) (slides)

 

Saarik Kalia and Michael Zanger-Tishler

 

1:30 pm: Session 4. Number Theory

Dhroova Aiylam, Modified Farey sequences (mentor Dr. Tanya Khovanova) (slides)

Saarik Kalia and Michael Zanger-Tishler, Schmidt games and a family of anormal numbers (mentor Tue Ly) (slides)

 

2:30 pm: Session 5. Representation Theory 

Sheela Devadas, Modular representations of Cherednik algebras (mentor Steven Sam) (slides)

Fengning (David) Ding, Infinitesimal Cherednik algebras (mentor Sasha Tsymbaliuk) (slides)

 

Discussion during the conference

 

Sunday, May 20

Section II. Computer Science

 

9:00 am: Welcoming Remarks

Prof. Srini Devadas, Department of Electrical Engineering and Computer Science

Dr. Slava Gerovitch, PRIMES Program Director

 

9:15 am: Session 6. Algorithms and Complexity

Steven Homberg and Eli Sadovnik, Improving the efficiency of fault-tolerant distributed shared-memory algorithms (mentor Dr. Peter Musial) (slides)

Ziv Scully, Efficient calculation of determinants of symbolic matrices with many variables (mentor Dr. Tanya Khovanova) (slides)

Surya Bhupatiraju, On the complexity of the marginal satisfiability problem (mentor Alex Arkhipov) (slides)

 

Patrick Long

 

10:35 am: Session 7. Programming Languages and Robotics

Jesse Klimov and Patrick Long, Jeeves (mentor Jean Yang) (slides)

Chris Kaffine, Comparing NARF and SIFT keypoint extraction algorithms (mentor Jon Brookshire) (slides)

Alexander Sekula, Natural language processing for spoken dialog (mentor William Li) (slides)

 

12:40 pm: Session 8. Computational Medicine

Dr. Gil Alterovitz, Harvard-MIT Division of Health Sciences and Technology, Introductory remarks

Andrew Xia, Integrated gene expression probabilistic models for cancer staging (mentors Dr. Gil Alterovitz and Dr. Jeremy Warner) (slides)

Skanda Koppula, Prediction-based Bayesian network analysis of gene sets for genome-wide association and expression studies (mentors Dr. Gil Alterovitz and Dr. Amin Zollanvari) (slides)

Peijin Zhang, Identifying Clostridium difficile in the ICU using Bayesian networks (mentors Dr. Gil Alterovitz and Dr. Jeremy Warner) (slides)

 

Section III. Computational and Physical Biology

Carolyn Lu

2:00 pm: Session 9.

Prof. Leonid Mirny, Division of Health Sciences and Technology and Physics Department, Introductory remarks

Hao Shen, Star polymers provide insight on Rabl-like chromosome conformations (mentors Geoffrey Fudenberg and Maxim Imakaev) (slides)

Ashwin Murali, Global positioning of interphase chromosomes mediated by local chromatin interactions (mentors Geoffrey Fudenberg and Maxim Imakaev) (slides)

Boryana Doyle and Carolyn Lu, Local structure of the chromatin fiber arbitrates 3D chromosomal interactions (mentors Geoffrey Fudenberg and Maxim Imakaev) (slides)

Email us: