Skip to Content
Home  |  Contact Us  |  WebSIS  |  Search:

Home » Classrooms » Exams » Final Exams » Spring 2014

Spring 2014 Final Examination Schedule
(By Subject)

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18
20 | 21F | 21H | 21L | 21M | 22 | 24 | CC | ES | ESD | HST | MAS | STS

Final Exam Schedule CHANGES/UPDATES

Subject
Subject Title
Instructor(s)
Location(s)
Period
1.00 Introduction to Computers and
Engineering Problem Solving
J Williams
Walker
Tuesday, May 20
1:30PM - 4:30PM
1.001 SEE INFO FOR 1.00
1.002 SEE INFO FOR 1.00
1.020 Ecology II:
Engineering for Sustainability
S Amin
48-316
Wednesday, May 21
9:00AM - 12:00NOON
1.036 Structural and Geotechnical
Engineering
L Jen
1-150
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
1.053 SEE INFO FOR 2.003
1.060 Engineering Mechanics II M Ghisalberti
48-316
Monday, May 19
1:30PM - 4:30PM
1.083 Environmental Health J Thompson
48-308
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
1.151 Probability and Statistics
in Engineering
D Veneziano
5-134
Monday, May 19
1:30PM - 4:30PM
1.202 Demand Modeling M Ben-Akiva
5-134
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
1.258 Public Transportation Systems N Wilson
1-150
Monday, May 19
1:30PM - 4:30PM
1.34 Waste Containment and
Remediation Technology
D Langseth
1-246
Monday, May 19
1:30PM - 4:30PM
1.582 Steel Structures E Nelson
1-371
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
1.76 Aquatic Chemistry J Seewald
4-153
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
1.77 Water Quality Control E Adams
48-316
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
2.001 Mechanics and Materials I K Kamrin
Johnson
Ice Rink
Wednesday, May 21
9:00AM - 12:00NOON
2.002 Mechanics and Materials II D Parks
Johnson Track
(Upstairs)
Monday, May 19
1:30PM - 4:30PM
2.003 Dynamics and Control I K Turitsyn
D Gossard
Johnson
Ice Rink
Tuesday, May 20
9:00AM - 12:00NOON
2.005 Thermal-Fluids Engineering I J Buongiorno
Johnson
Ice Rink
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
2.006 Thermal-Fluids Engineering II R Karnik
Johnson
Ice Rink
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
2.01 Elements of Structures S Socrate
3-333
Monday, May 19
1:30PM - 4:30PM
2.031 SEE INFO FOR 2.003
2.06 Fluid Dynamics P Sclavounos
Johnson
Ice Rink
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
2.071 Mechanics of Solid Materials L Anand
3-333
Tuesday, May 20
9:00AM - 12:00NOON
2.110 SEE INFO FOR 6.050
2.55 Advanced Heat and Mass Transfer E Wang
32-144
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
2.61 Internal Combustion Engines W Cheng
3-370
Tuesday, May 20
9:00AM - 12:00NOON
2.71 Optics X Fang
37-212
Tuesday, May 20
1:30PM - 4:30PM
2.710 SEE INFO FOR 2.71
2.792 SEE INFO FOR 6.022
2.793 SEE INFO FOR 20.330
2.796 SEE INFO FOR 6.022
2.797 SEE INFO FOR 20.310
3.022 Microstructural Evolution Y Chiang
J Rogosic
4-231
Wednesday, May 21
1:30PM - 4:30PM
3.024 Electronic Properties P Anikeeva
4-231
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
3.044 Materials Processing C Schuh
E Olivetti
4-231
Monday, May 19
1:30PM - 4:30PM
3.053 SEE INFO FOR 20.310
3.091 Intro to Solid-State Chemistry D Paul
4-270
Tuesday, May 20
9:00AM - 12:00NOON
3.987 Human Evolution H Merrick
1-246
Tuesday, May 20
1:30PM - 4:30PM
3.S15
*CHANGE
Special Subject: Electrical, Optical,
and Magnetic Materials and Devices
C Ross
4-153
Tuesday, May 20
1:30PM - 4:30PM
4.107 Geometric Disciplines and
Architecture Skills II
B Clifford
7-429
Tuesday, May 20
9:00AM - 12:00NOON
4.110 Design Across Scales J Yoon
E14-633
Wednesday, May 21
1:30PM - 4:30PM
4.111 Introduction to Architecture and
Environmental Design
L Bello Gomez
7-429
Tuesday, May 20
1:30PM - 4:30PM
4.113 Architecture Design Fundamentals II C Parreno
7-429
Wednesday, May 21
1:30PM - 4:30PM
4.115 Architecture Design Studio II W O'Brien
7-429
Thursday, May 22
1:30PM - 4:30PM
4.181 Architectural Design Workshop J Lamere
North Dome
Tuesday, May 20
9:00AM - 12:00NOON
4.189 Preparation for MArch Thesis M Goulthorpe
7-429
Friday, May 23
9:00AM - 12:00NOON
4.216 Landscape and
Urban Heritage Conservation
J Wescoat
10-390
Tuesday, May 20
1:30PM - 4:30PM
4.390 Art, Culture and Technology Studio A Muntadas
E15-001
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
4.462 Building Structural Systems I J Ochsendorf
7-429
Monday, May 19
1:30PM - 4:30PM
4.501 Digital Design and Fabrication A Li
3-415 /
North Dome
Thursday, May 22
9:00AM - 12:00NOON
4.504 Design Scripting T Nagakura
3-442
Tuesday, May 20
9:00AM - 12:00NOON
4.510 SEE INFO FOR 4.501
4.564 SEE INFO FOR 4.504
4.566 Advanced Projects in Digital Media T Nagakura
7-304
Wednesday, May 21
9:00AM - 12:00NOON
4.570 Computation Design Lab T Nagakura
5-216
Thursday, May 22
9:00AM - 12:00NOON
4.602 Modern Art and Mass Culture K Smentek
3-133
Thursday, May 22
1:30PM - 4:30PM
4.605 Global History of Architecture M Jarzombek
3-133
Wednesday, May 21
9:00AM - 12:00NOON
4.625 Water Planning, Policy and Design J Wescoat
10-390
Tuesday, May 20
9:00AM - 12:00NOON
4.S56 Shape Grammars A Li
7-304
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
5.03 Principles of Inorganic Chemistry I C Cummins
R Schrock
Johnson
Ice Rink
Tuesday, May 20
9:00AM - 12:00NOON
5.08 Biological Chemistry II E Nolan
J Stubbe
32-124
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
5.111 Principles of Chemical Science T Van Voorhis
M Shoulders
Johnson Track
(Upstairs)
Tuesday, May 20
9:00AM - 12:00NOON
5.12 Organic Chemistry I R Danheiser
M Movassaghi
Johnson Track
(Upstairs)
Tuesday, May 20
1:30PM - 4:30PM
5.60 Thermodynamics and Kinetics R Field
S Solomon
Johnson
Ice Rink
Wednesday, May 21
9:00AM - 12:00NOON
5.62 Physical Chemistry M Bawendi
8-205
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
6.00 Introduction to
Computer Science and Programming
F Durand
A Bell
Johnson Track
(Upstairs)
Wednesday, May 21
1:30PM - 4:30PM
6.002 Circuits and Electronics T Palacios
Johnson
Ice Rink
Monday, May 19
1:30PM - 4:30PM
6.003 Signals and Systems R Tedrake
P Parrilo
Johnson
Ice Rink
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
6.006 Introduction to Algorithms S Devadas
N Lynch
V Vaikuntanathan
Johnson Track
(Upstairs)
Monday, May 19
1:30PM - 4:30PM
6.007 Electromagnetic Energy:
From Motors to Lasers
V Bulovic
Walker
Wednesday, May 21
9:00AM - 12:00NOON
6.01 Introduction to EECS I L Kaelbling
A Hartz
T Lozano-Perez
Johnson Track
(Upstairs)
Friday, May 23
9:00AM - 12:00NOON
6.011 Introduction to Communication,
Control, and Signal Processing
G Verghese
Johnson
Ice Rink
Tuesday, May 20
1:30PM - 4:30PM
6.012 Microelectronic Devices and Circuits C Sodini
Johnson
Ice Rink
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
6.013 Electromagnetics and Applications L Daniel
32-155
Friday, May 23
9:00AM - 12:00NOON
6.022 Quantitative Systems Physiology R Mark
32-124
Tuesday, May 20
1:30PM - 4:30PM
6.023 SEE INFO FOR 20.330
6.024 SEE INFO FOR 20.310
6.033 Computer System Engineering S Madden
D Katabi
Johnson Track
(Upstairs)
Wednesday, May 21
1:30PM - 4:30PM
6.036 Introduction to Machine Learning R Barzilay
T Jaakkola
Johnson Track
(Upstairs)
Tuesday, May 20
1:30PM - 4:30PM
6.042 Math For Computer Science A Meyer
34-101
Tuesday, May 20
9:00AM - 12:00NOON
6.045 Automata, Computability,
and Complexity
M Sudan
Walker
Tuesday, May 20
9:00AM - 12:00NOON
6.046 Design and Analysis Algorithms M Kellis
Johnson Track
(Upstairs)
Monday, May 19
1:30PM - 4:30PM
6.050 Information, Entropy,
and Computation
S Lloyd
26-310
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
6.071 Electronics, Signals,
and Measurement
A White
NW14-1112
Tuesday, May 20
9:00AM - 12:00NOON
6.241 Dynamic Systems and Control A Megretski
37-212
Tuesday, May 20
9:00AM - 12:00NOON
6.262 Discrete Stochastic Processes J Wyatt
Johnson
Ice Rink
Tuesday, May 20
1:30PM - 4:30PM
6.302 Feedback Systems K Lundberg
Johnson
Ice Rink
Thursday, May 22
9:00AM - 12:00NOON
6.441 Information Theory M Medard
32-124
Monday, May 19
1:30PM - 4:30PM
6.522 SEE INFO FOR 6.022
6.730 Physics for Solid-State Applications Q Hu
4-149
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
6.824 Distributed Computer Systems
Engineering
F Kaashoek
N Zeldovich
Johnson
Ice Rink
Thursday, May 22
9:00AM - 12:00NOON
6.859 SEE INFO FOR 15.083
6.903 SEE INFO FOR 15.628
6.S02 Introduction to EECS II from a
Medical Technology Perspective
C Stultz
Johnson Track
(Upstairs)
Tuesday, May 20
9:00AM - 12:00NOON
6.S076 Street-Fighting Mathematics S Mahajan
56-154
Wednesday, May 21
9:00AM - 12:00NOON
6.S080
*Addition
Introduction to Interference P Golland
32-141
Thursday, May 22
9:00AM - 12:00NOON
7.013 Introduction to Biology D Sinha
Johnson Track
(Upstairs)
Wednesday, May 21
9:00AM - 12:00NOON
7.014 Introduction to Biology M Mischke
Johnson Track
(Upstairs)
Wednesday, May 21
9:00AM - 12:00NOON
7.02 Introduction to Experimental
Biology and Communication
T Schwartz
M Gehring
V Cheung
A Yesilaltay
Walker
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
7.03 Genetics A Regev
M Hemann
Johnson
Ice Rink
Wednesday, May 21
9:00AM - 12:00NOON
7.05 General Biochemistry M VanderHeiden
M Yaffe
G Brown
Walker
Friday, May 23
9:00AM - 12:00NOON
7.06 Cell Biology I Cheeseman
T Orr-Weaver
Walker
Monday, May 19
1:30PM - 4:30PM
7.08 SEE INFO FOR 5.08
7.10 SEE INFO FOR 20.111
7.23 Immunology J Chen
H Ploegh
L Steiner
32-124
Wednesday, May 21
9:00AM - 12:00NOON
7.26 Molecular Basis for Infectious Disease D Kim
J Saeij
Walker
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
7.28 Molecular Biology W Gilbert
S Bell
T Baker
Walker
Wednesday, May 21
1:30PM - 4:30PM
7.29 Cellular Neurobiology J Littleton
46-3310
Tuesday, May 20
9:00AM - 12:00NOON
7.49 SEE INFO FOR 9.18
7.58 SEE INFO FOR 7.28
7.63 SEE INFO FOR 7.23
7.66 SEE INFO FOR 7.26
7.69 SEE INFO FOR 9.18
7.80 SEE INFO FOR 5.08
8.011 Physics I D Pritchard
32-082
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
8.02 Physics II J Belcher
Johnson Track
(Upstairs)
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
8.022 Physics II N Gedik
Johnson Track
(Upstairs)
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
8.04 Quantum Physics I M Evans
Johnson
Ice Rink
Monday, May 19
1:30PM - 4:30PM
8.044 Statistical Physics I R Jaffe
Johnson
Ice Rink
Thursday, May 22
9:00AM - 12:00NOON
8.06 Quantum Physics III A Harrow
Walker
Wednesday, May 21
1:30PM - 4:30PM
8.08 Statistical Physics II J England
56-154
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
8.276 Nuclear and Particle Physics M Williams
26-414
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
8.282 Intro to Astronomy A Frebel
4-231
Wednesday, May 21
9:00AM - 12:00NOON
8.284 Modern Astrophysics N Weinberg
8-205
Tuesday, May 20
9:00AM - 12:00NOON
8.311 Electromagnetic Theory L Levitov
56-154
Tuesday, May 20
9:00AM - 12:00NOON
8.711 Nuclear Physics R Milner
26-328
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
8.901 Astrophysics I S Hughes
3-442
Monday, May 19
1:30PM - 4:30PM
9.00 Introduction to Psychological Science J Gabrieli
Johnson
Ice Rink
Thursday, May 22
1:30PM - 4:30PM
9.09 SEE INFO FOR 7.29
9.10 Behavioral Neuroscience R Desimone
46-3015
Tuesday, May 20
1:30PM - 4:30PM
9.14 Brain Structure and its Origins J Schneider
46-1015
Monday, May 19
1:30PM - 4:30PM
9.18 Developmental Neurobiology E Nedivi
46-4062
Monday, May 19
1:30PM - 4:30PM
9.181 SEE INFO FOR 9.18
9.35 Sensation and Perception J McDermott
46-3015
Wednesday, May 21
9:00AM - 12:00NOON
9.40 Introduction to Neural Computation M Fee
46-3002
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
9.63 Lab in Visual Cognition P Sinha
46-4062
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
9.65 Cognitive Processes M Potter
46-2005
Wednesday, May 21
1:30PM - 4:30PM
9.75 Psychology of Gender and Race C Kapungu
14E-310
Monday, May 19
1:30PM - 4:30PM
10.10 Introduction to Chemical Engineering B Olsen
J Swan
Walker
Monday, May 19
1:30PM - 4:30PM
10.213 Chemical and Biological
Engineering Thermodynamics
H Sikes
K Gleason
Walker
Tuesday, May 20
9:00AM - 12:00NOON
10.301 Fluid Mechanics P Virk
Walker
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
10.32 Separation Processes W Dalzell
A Myerson
Walker
Wednesday, May 21
1:30PM - 4:30PM
10.37 Chemical Kinetics and Reactors K Wittrup
Walker
Tuesday, May 20
1:30PM - 4:30PM
10.426 Electrochemical Energy Systems M Bazant
4-145
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
10.626 SEE INFO FOR 10.426
10.65 Chemical Reactor Engineering M Strano
H Kulik
Walker
Tuesday, May 20
1:30PM - 4:30PM
10.702 SEE INFO FOR 7.02
11.316 SEE INFO FOR 4.216
11.367 The Law and Politics of Land Use T Szold
13-5101
Monday, May 19
1:30PM - 4:30PM
11.378 SEE INFO FOR 4.625
11.541 SEE INFO FOR 1.258
12.002 Introduction to Geophysics
and Planetary Science
B Weiss
L Royden
54-819
Tuesday, May 20
1:30PM - 4:30PM
12.108 Structure of Earth Materials T Grove
54-819
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
12.201 Essentials of Geophysics R van der Hilst
B Weiss
54-819
Tuesday, May 20
9:00AM - 12:00NOON
12.333 Atmospheric Dynamics A Plumb
54-823
Monday, May 19
1:30PM - 4:30PM
12.400 The Solar System R Binzel
4-153
Thursday, May 22
1:30PM - 4:30PM
12.402 SEE INFO FOR 8.282
12.475 Plate Tectonics C Burchfiel
L Royden
54-827
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
12.501 SEE INFO FOR 12.201
12.520 Geodynamics B Hager
54-824
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
12.801 General Circulation of Ocean R Ferrari
54-1623
Tuesday, May 20
9:00AM - 12:00NOON
14.003 SEE INFO FOR 14.03
14.03 Microeconomic Theory
and Public Policy
P Somaini
Walker
Tuesday, May 20
1:30PM - 4:30PM
14.124 Microeconomic Theory III B Holmstrom
Walker
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
14.20 Indust Organization and
Competitive Strategy
N Rose
E51-151
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
14.284 Advanced Topics in
Organizationl Econonomics II
R Gibbons
E62-550
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
14.32 Econometrics J Angrist
Walker
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
14.454 Economic Crises R Caballero
Walker
Tuesday, May 20
9:00AM - 12:00NOON
14.472
*Change
Public Economics II A Finkelstein
M Greenstone
E51-151
Wednesday, May 21
9:00AM - 12:00NOON
14.64 Labor Economics and Public Policy A Dube
E17-122
Monday, May 19
1:30PM - 4:30PM
14.662 Labor Economics II P Pathak
E17-122
Tuesday, May 20
1:30PM - 4:30PM
14.73 The Challenge of World Poverty A Banerjee
S Naidu
E51-151
Monday, May 19
1:30PM - 4:30PM
14.773 Political Economy:
Institutions and Development
D Acemoglu
A Banerjee
E17-139
Monday, May 19
1:30PM - 4:30PM
15.075 Statistical Thinking and
Data Analysis
R Welsch
E62-276
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
15.083 Integer Programming and
Combinatorial Optimization
J Vielma
E62-223
Tuesday, May 20
1:30PM - 4:30PM
15.401 SEE INFO FOR 15.411
15.402 SEE INFO FOR 15.412
15.411 Finance Theory I H Zhu
E Loualiche
E62-223
E62-233
E62-262
E62- 276
Tuesday, May 20
9:00AM - 12:00NOON
15.412 Finance Theory II R Iyer
P Asquith
E62-223
E62-233
E62-262
E62-276
Wednesday, May 21
1:30PM - 4:30PM
15.431
*Addition
Entrepreneurial Finance Y Hochberg
E62-262
E62-276
Wednesday, May 21
9:00AM-12:00NOON
15.438 Fixed Income D Lucas
E51-145
E51-149
E51-151
Tuesday, May 20
9:00AM - 12:00NOON
15.460 Analytics of Finance II P Mende
E62-223
Wednesday, May 21
9:00AM - 12:00NOON
15.466 Functional and Strategic Finance R Merton
E62-262
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
15.467 Retirement Finance, Lifecycle Investing,
and Asset Management
R Merton
E62-262
Monday, May 19
1:30PM - 4:30PM
15.501 Corporate Financial Accounting J Granja
E62-276
Monday, May 19
1:30PM - 4:30PM
15.516 SEE INFO FOR 15.501
15.628 Law of Intellectual Property J Meldman
E51-372
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
15.660 Strategic Human Resource Management P Stepp
E62-223
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
16.003 Unified Engineering III D Darmofal
Walker
Thursday, May 22
9:00AM - 12:00NOON
16.004 SEE INFO FOR 16.003
16.09 Statistics and Probability M Win
32-144
Monday, May 19
1:30PM - 4:30PM
16.20 Structural Mechanics P Lagace
33-419
Tuesday, May 20
1:30PM - 4:30PM
16.323 Principles of Optimal Control S Hall
33-319
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
16.338 SEE INFO FOR 6.241
16.36 Communication Systems and Networks E Modiano
33-418
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
16.363 SEE INFO FOR 16.36
16.50 Introduction to Propulsion Systems S Barrett
Walker
Wednesday, May 21
9:00AM - 12:00NOON
16.522 Space Propulsion P Lozano
33-422
Tuesday, May 20
9:00AM - 12:00NOON
17.482 SEE INFO FOR 17.483
17.483 US Military Power B Posen
E51-395
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
17.50
*Ex camera
Introduction to Comparative Politics C Lawson
E53-439
Wednesday, May 21
1:30PM - 7:30PM
18.01 Calculus E Camacho
E17-139
Thursday, May 22
9:00AM - 12:00NOON
18.02 Calculus A Postnikov
Johnson Track
(Upstairs)
Thursday, May 22
9:00AM - 12:00NOON
18.024 Calculus with Theory C Barwick
E17-122
Thursday, May 22
9:00AM - 12:00NOON
18.03 Differential Equations B Poonen
Johnson Track
(Upstairs)
Thursday, May 22
9:00AM - 12:00NOON
18.034 Differential Equations J Lauer
32-124
Thursday, May 22
9:00AM - 12:00NOON
18.05
*Change
Introduction Probability and Statistics J Orloff
32-082
Thursday, May 22
9:00AM - 12:00NOON
18.06 Linear Algebra G Strang
Johnson Track
(Upstairs)
Wednesday, May 21
9:00AM - 12:00NOON
18.062 SEE INFO FOR 6.042
18.102 Introduction to Functional Analysis R Melrose
Walker
Wednesday, May 21
9:00AM - 12:00NOON
18.100A Real Analysis M Behrens
Johnson
Ice Rink
Wednesday, May 21
1:30PM - 4:30PM
18.100B Real Analysis T Colding
Johnson
Ice Rink
Wednesday, May 21
1:30PM - 4:30PM
18.100C Real Analysis J McGibbon
Johnson
Ice Rink
Wednesday, May 21
1:30PM - 4:30PM
18.152 Introduction to
Partial Differential Equations
W Minicozzi
E17-129
Monday, May 19
1:30PM - 4:30PM
18.310A Principles Discrete Applied Mathematics P Shor
Walker
Tuesday, May 20
9:00AM - 12:00NOON
18.400 SEE INFO FOR 6.045
18.410 SEE INFO FOR 6.046
18.440 Probability and Random Variables S Sheffield
Johnson Track
(Upstairs)
Tuesday, May 20
1:30PM - 4:30PM
18.781 Theory of Numbers A DeSole
2-105
Wednesday, May 21
9:00AM - 12:00NOON
18.950 Differential Geometry C Smart
E17-139
Wednesday, May 21
1:30PM - 4:30PM
18.952 Theory of Differential Forms V Guillemin
E17-139
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
20.111 Physical Chemistry of
Biomolecular Systems
E Alm
Johnson
Ice Rink
Wednesday, May 21
9:00AM - 12:00NOON
20.310 Molecular, Cellular, and
Tissue Biomechanics
R Kamm
A Grodzinsky
Johnson
Ice Rink
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
20.330 Fields, Forces and Flows J Han
1-190
Wednesday, May 21
1:30PM - 4:30PM
20.371 SEE INFO FOR 6.022
20.471 SEE INFO FOR 6.022
21A.00 Introduction to Anthropology G Jones
56-154
Monday, May 19
1:30PM - 4:30PM
21A.104 Memory, Culture, Forgetting M Buyandelger
1-277
Monday, May 19
1:30PM - 4:30PM
21F.311 Introduction to French Culture C Clark
14N-313
Tuesday, May 20
9:00AM - 12:00NOON
21H.132 The Ancient World: Rome W Broadhead
56-154
Tuesday, May 20
1:30PM - 4:30PM
21H.151 Traditional China C Leighton
E25-117
Tuesday, May 20
9:00AM - 12:00NOON
21H.155 Modern Japan N Kapur
E51-390
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
21H.238 The Vikings E Goldberg
4-145
Tuesday, May 20
1:30PM - 4:30PM
21L.011 The Film Experience M Marks
4-270
Wednesday, May 21
9:00AM - 12:00NOON
21L.705 Major Authors A Bahr
4-153
Tuesday, May 20
9:00AM - 12:00NOON
21M.011 Introduction to Western Music E Pollock
4-270
Wednesday, May 21
1:30PM - 4:30PM
21M.226 Jazz M Harvey
4-364
Wednesday, May 21
1:30PM - 4:30PM
22.02
*Change
Introduction to Applied Nuclear Physics J Li
24-115
Tuesday, May 20
9:00AM - 12:00NOON
22.055 Radiation Biophysics K Held
24-307
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
22.211
*Addition
Nuclear Reactor Physics I RS Kemp
24-112
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
22.38 Probability and Its Applications
To Reliability, Quality Control,
and Risk Assessment
B Guyer
24-115
Monday, May 19
1:30PM - 4:30PM
22.55 SEE INFO FOR 22.055
22.62 Fusion Energy I Hutchinson
24-115
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
24.01 Classics of Western Philosophy D Hagen
32-144
Tuesday, May 20
1:30PM - 4:30PM
24.244 Modal Logic R Stalnaker
32-D461
Monday, May 19
1:30PM - 4:30PM
24.900 Introduction to Linguistics S Iatridou
Johnson
Ice Rink
Tuesday, May 20
1:30PM - 4:30PM
CC.1803 Differential Equations R Winters
16-160
Thursday, May 22
9:00AM - 12:00NOON
CC.5111 Principles of Chemical Science B Vogel
16-160
Tuesday, May 20
9:00AM - 12:00NOON
CC.802 Physics II S Rayyan
16-160
Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
ESD.07 SEE INFO FOR 15.075
ESD.212 SEE INFO FOR 1.202
ESD.226 SEE INFO FOR 1.258
HST.542 SEE INFO FOR 6.022
HST.560 SEE INFO FOR 22.055
MAS.330 SEE INFO FOR 4.110
MAS.650 SEE INFO FOR 4.110

MAS.864
*Addition

The Nature of Mathematical Modeling N Gershenfeld
E15-493
Tuesday, May 20
1:30PM - 4:30PM
WGS.228 SEE INFO FOR 9.75