Skip to Content
Home  |  Contact Us  |  WebSIS  |  Search:

Home » Classrooms » Exams » Final Exams » Spring 2014

Spring 2014 Final Examination Schedule
(By Date/Time)

Monday AM | Tuesday AM | Wednesday AM | Thursday AM | Friday AM
Monday PM | Tuesday PM | Wednesday PM | Thursday PM | Friday PM

Final Exam Schedule CHANGES/UPDATES

Monday, May 19
9:00AM - 12:00NOON
Subject
Subject Title
Instructor(s)
Location(s)
1.036 Structural and Geotechnical Engineering L Jen
1-150
1.083 Environmental Health J Thompson
48-308
1.202 Demand Modeling M Ben-Akiva
5-134
1.582 Steel Structures E Nelson
1-371
1.76 Aquatic Chemistry J Seewald
4-153
1.77 Water Quality Control E Adams
48-316
2.005 Thermal-Fluids Engineering I J Buongiorno
Johnson
Ice Rink
2.006 Thermal-Fluids Engineering II R Karnik
Johnson
Ice Rink
2.06 Fluid Dynamics P Sclavounos
Johnson
Ice Rink
2.110 SEE INFO FOR 6.050
2.55 Advanced Heat and Mass Transfer E Wang
32-144
2.797 SEE INFO FOR 20.310
3.024 Electronic Properties P Anikeeva
4-231
3.053 SEE INFO FOR 20.310
4.390 Art, Culture and Technology Studio A Muntadas
E15-001
4.S56 Shape Grammars A Li
7-304
5.08 Biological Chemistry II E Nolan,
J Stubbe
32-124
5.62 Physical Chemistry M Bawendi
8-205
6.003 Signals and Systems R Tedrake
P Parrilo
Johnson
Ice Rink
6.012 Microelectronic Devices and Circuits C Sodini
Johnson
Ice Rink
6.024 SEE INFO FOR 20.310
6.050 Information, Entropy, and Computation S Lloyd
26-310
6.730 Physics for Solid-State Applications Q Hu
4-149
6.903 SEE INFO FOR 15.628
7.02 Introduction to Experimental Biology
and Communication
T Schwartz,
M Gehring,
V Cheung,
A Yesilaltay
Walker
7.08 SEE INFO FOR 5.08
7.26 Molecular Basis for Infectious Disease D Kim,
J Saeij
Walker
7.66 SEE INFO FOR 7.26
7.80 SEE INFO FOR 5.08
8.011 Physics I D Pritchard
32-082
8.02 Physics II J Belcher
Johnson Track
(Upstairs)
8.022 Physics II N Gedik
Johnson Track
(Upstairs)
8.08 Statistical Physics II J England
56-154
8.276 Nuclear and Particle Physics M Williams
26-414
8.711 Nuclear Physics R Milner
26-328
9.40 Introduction to Neural Computation M Fee
46-3002
9.63 Lab in Visual Cognition P Sinha
46-4062
10.301 Fluid Mechanics P Virk
Walker
10.426 Electrochemical Energy Systems M Bazant
4-145
10.626 SEE INFO FOR 10.426
10.702 SEE INFO FOR 7.02
12.108 Structure of Earth Materials T Grove
54-819
12.475 Plate Tectonics C Burchfiel
L Royden
54-827
12.520 Geodynamics B Hager
54-824
14.124 Microeconomic Theory III B Holmstrom
Walker
14.20 Indust Organization and Competitive Strategy N Rose
E51-151
14.284 Adv Topics in Organizationl Econonomics II R Gibbons
E62-550
14.32 Econometrics J Angrist
Walker
15.075 Statistical Thinking and Data Analysis R Welsch
E62-276
15.466 Functional and Strategic Finance R Merton
E62-262
15.628 Law of Intellectual Property J Meldman
E51-372
15.660 Strategic Human Resource Management P Stepp
E62-223
16.323 Principles of Optimal Control S Hall
33-319
16.36 Communication Systems and Networks E Modiano
33-418
16.363 SEE INFO FOR 16.36
17.482 SEE INFO FOR 17.483
17.483 US Military Power B Posen
E51-395
18.952 Theory of Differential Forms V Guillemin
E17-139
20.310 Molecular, Cellular, and Tissue Biomechanics R Kamm
A Grodzinsky
Johnson
Ice Rink
21H.155 Modern Japan N Kapur
E51-390
22.055 Radiation Biophysics K Held
24-307
22.211
*Addition
Nuclear Reactor Physics I RS Kemp
24-112
22.55 SEE INFO FOR 22.055
22.62 Fusion Energy I Hutchinson
24-115
CC.802 Physics II S Rayyan
16-160
ESD.07 SEE INFO FOR 15.075
ESD.212 SEE INFO FOR 1.202
HST.560 SEE INFO FOR 22.055
Monday, May 19
1:30PM - 4:30PM
Subject
Subject Title
Instructor(s)
Location(s)
1.060 Engineering Mechanics II M Ghisalberti
48-316
1.151 Probability and Statistics in Engineering D Veneziano
5-134
1.258 Public Transportation Systems N Wilson
1-150
1.34 Waste Containment and Remediation Technology D Langseth
1-246
2.002 Mechanics and Materials II D Parks
Johnson Track
(Upstairs)
2.01 Elements of Structures S Socrate
3-333
3.044 Materials Processing C Schuh
E Olivetti
4-231
4.462 Building Structural Systems I J Ochsendorf
7-429
6.002 Circuits and Electronics T Palacios
Johnson
Ice Rink
6.006 Introduction to Algorithms S Devadas
N Lynch
V Vaikuntanathan
Johnson Track
(Upstairs)
6.046 Design and Analysis Algorithms M Kellis
Johnson Track
(Upstairs)
6.441 Information Theory M Medard
32-124
7.06 Cell Biology I Cheeseman
T Orr-Weaver
Walker
7.49 SEE INFO FOR 9.18
7.69 SEE INFO FOR 9.18
8.04 Quantum Physics I M Evans
Johnson
Ice Rink
8.901 Astrophysics I S Hughes
3-442
9.14 Brain Structure and its Origins J Schneider
46-1015
9.18 Developmental Neurobiology E Nedivi
46-4062
9.181 SEE INFO FOR 9.18
9.75 Psychology of Gender and Race C Kapungu
14E-310
10.10 Introduction to Chemical Engineering B Olsen
J Swan
Walker
11.367 The Law and Politics of Land Use T Szold
13-5101
11.541 SEE INFO FOR 1.258
12.333 Atmospheric Dynamics A Plumb
54-823
14.64 Labor Economics and Public Policy A Dube
E17-122
14.73 The Challenge of World Poverty A Banerjee,
S Naidu
E51-151
14.773 Political Economy:
Institutions and Development
D Acemoglu,
A Banerjee
E17-139
15.467 Retirement Finance, Lifecycle Investing,
and Asset Management
R Merton
E62-262
15.501 Corporate Financial Accounting J Granja
E62-276
15.516 SEE INFO FOR 15.501
16.09 Statistics and Probability M Win
32-144
18.152 Introduction to Partial Differential Equations W Minicozzi
E17-129
18.410 SEE INFO FOR 6.046
21A.00 Introduction to Anthropology G Jones
56-154
21A.104 Memory, Culture, Forgetting M Buyandelger
1-277
22.38 Probability and Its Applications To Reliability,
Quality Control, and Risk Assessment
B Guyer
24-115
24.244 Modal Logic R Stalnaker
32-D461
ESD.226 SEE INFO FOR 1.258
WGS.228 SEE INFO FOR 9.75
Tuesday, May 20
9:00AM - 12:00NOON
Subject
Subject Title
Instructor(s)
Location(s)
1.053 SEE INFO FOR 2.003
2.003 Dynamics and Control I K Turitsyn
D Gossard
Johnson
Ice Rink
2.031 SEE INFO FOR 2.003
2.071 Mechanics of Solid Materials L Anand
3-333
2.61 Internal Combustion Engines W Cheng
3-370
3.091 Intro to Solid-State Chemistry D Paul
4-270
4.107 Geometric Disciplines and Architecture Skills II B Clifford
7-429
4.181 Architectural Design Workshop J Lamere
North Dome
4.504 Design Scripting T Nagakura
3-442
4.564 SEE INFO FOR 4.504
4.625 Water Planning, Policy and Design J Wescoat
10-390
5.03 Principles of Inorganic Chemistry I C Cummins
R Schrock
Johnson
Ice Rink
5.111 Principles of Chemical Science T Van Voorhis
M Shoulders
Johnson Track
(Upstairs)
6.042 Math For Computer Science A Meyer
34-101
6.045 Automata, Computability, and Complexity M Sudan
Walker
6.071 Electronics, Signals, and Measurement A White
NW14-1112
6.241 Dynamic Systems and Control A Megretski
37-212
6.S02 Introduction to EECS II
from a Medical Technology Perspective
C Stultz
Johnson Track
(Upstairs)
7.29 Cellular Neurobiology J Littleton
46-3310
8.284 Modern Astrophysics N Weinberg
8-205
8.311 Electromagnetic Theory L Levitov
56-154
9.09 SEE INFO FOR 7.29
10.213 Chemical and Biological Engineering
Thermodynamics
H Sikes,
K Gleason
Walker
11.378 SEE INFO FOR 4.625
12.201 Essentials of Geophysics R van der Hilst,
B Weiss
54-819
12.501 SEE INFO FOR 12.201
12.801 General Circulation of Ocean R Ferrari
54-1623
14.454 Economic Crises R Caballero
Walker
15.401 SEE INFO FOR 15.411
15.411 Finance Theory I H Zhu,
E Loualiche
E62-223
E62-233
E62-262
E62-276
15.438 Fixed Income D Lucas
E51-145
E51-149
E51-151
16.338 SEE INFO FOR 6.241
16.522 Space Propulsion P Lozano
33-422
18.062 SEE INFO FOR 6.042
18.310A Principles Discrete Applied Mathematics P Shor
Walker
18.400 SEE INFO FOR 6.045
21F.311 Introduction to French Culture C Clark
14N-313
21H.151 Traditional China C Leighton
E25-117
21L.705 Major Authors A Bahr
4-153
22.02 Introduction to Applied Nuclear Physics J Li
24-115
CC.5111 Principles of Chemical Science B Vogel
16-160
Tuesday, May 20
1:30PM - 4:30PM
Subject
Subject Title
Instructor(s)
Location(s)
1.00 Introduction to Computers and
Engineering Problem Solving
J Williams
Walker
1.001 SEE INFO FOR 1.00
1.002 SEE INFO FOR 1.00
2.71 Optics X Fang
37-212
2.710 SEE INFO FOR 2.71
2.792 SEE INFO FOR 6.022
2.796 SEE INFO FOR 6.022
3.987 Human Evolution H Merrick
1-246
3.S15
*CHANGE
Special Subject: Electrical, Optical,
and Magnetic Materials and Devices
C Ross
4-153
4.111 Introduction to Architecture
and Environmental Design
L Bello Gomez
7-429
4.216 Landscape and Urban Heritage Conservation J Wescoat
10-390
5.12 Organic Chemistry I R Danheiser
M Movassaghi
Johnson Track
(Upstairs)
6.011 Introduction to Communication, Control,
and Signal Processing
G Verghese
Johnson
Ice Rink
6.022 Quantitative Systems Physiology R Mark
32-124
6.036 Introduction to Machine Learning R Barzilay
T Jaakkola
Johnson Track
(Upstairs)
6.262 Discrete Stochastic Processes J Wyatt
Johnson
Ice Rink
6.522 SEE INFO FOR 6.022
6.859 SEE INFO FOR 15.083
9.10 Behavioral Neuroscience R Desimone
46-3015
10.37 Chemical Kinetics and Reactors K Wittrup
Walker
10.65 Chemical Reactor Engineering M Strano,
H Kulik
Walker
11.316 SEE INFO FOR 4.216
12.002 Introduction to Geophysics and
Planetary Science
B Weiss,
L Royden
54-819
14.003 SEE INFO FOR 14.03
14.03 Microeconomic Theory and Public Policy P Somaini
Walker
14.662 Labor Economics II P Pathak
E17-122
15.083 Integer Programming
and Combinatorial Optimization
J Vielma
E62-223
16.20 Structural Mechanics P Lagace
33-419
18.440 Probability and Random Variables S Sheffield
Johnson Track
(Upstairs)
20.371 SEE INFO FOR 6.022
20.471 SEE INFO FOR 6.022
21H.132 The Ancient World: Rome W Broadhead
56-154
21H.238 The Vikings E Goldberg
4-145
24.01 Classics of Western Philosophy D Hagen
32-144
24.900 Introduction to Linguistics S Iatridou
Johnson
Ice Rink
HST.542 SEE INFO FOR 6.022

MAS.864
*Addition

The Nature of Mathematical Modeling N Gershenfeld
E15-493
Wednesday, May 21
9:00AM - 12:00NOON
Subject
Subject Title
Instructor(s)
Location(s)
1.020 Ecology II: Engineering for Sustainability S Amin
48-316
2.001 Mechanics and Materials I K Kamrin
Johnson
Ice Rink
4.566 Advanced Projects in Digital Media T Nagakura
7-304
4.605 Global History of Architecture M Jarzombek
3-133
5.60 Thermodynamics and Kinetics R Field,
S Solomon
Johnson
Ice Rink
6.007 Electromagnetic Energy:
From Motors to Lasers
V Bulovic
Walker
6.S076 Street-Fighting Mathematics S Mahajan
56-154
7.013 Introduction to Biology D Sinha
Johnson Track
(Upstairs)
7.014 Introduction to Biology M Mischke
Johnson Track
(Upstairs)
7.03 Genetics A Regev
M Hemann
Johnson
Ice Rink
7.10 SEE INFO FOR 20.111
7.23 Immunology J Chen
H Ploegh
L Steiner
32-124
7.63 SEE INFO FOR 7.23
8.282 Intro to Astronomy A Frebel
4-231
9.35 Sensation and Perception J McDermott
46-3015
12.402 SEE INFO FOR 8.282
14.472
*Change
Public Economics II A Finkelstein
M Greenstone
E51-151
15.431
*Addition
Entrepreneurial Finance Y Hochberg
E62-262
E62-276
15.460 Analytics of Finance II P Mende
E62-223
16.50 Introduction to Propulsion Systems S Barrett
Walker
18.06 Linear Algebra G Strang
Johnson Track
(Upstairs)
18.102 Introduction to Functional Analysis R Melrose
Walker
18.781 Theory of Numbers A DeSole
2-105
20.111 Physical Chemistry of Biomolecular Systems E Alm
Johnson
Ice Rink
21L.011 The Film Experience M Marks
4-270
Wednesday, May 21
1:30PM - 4:30PM
Subject
Subject Title
Instructor(s)
Location(s)
2.793 SEE INFO FOR 20.330
3.022 Microstructural Evolution Y Chiang
J Rogosic
4-231
4.110 Design Across Scales J Yoon
E14-633
4.113 Architecture Design Fundamentals II C Parreno
7-429
6.00 Introduction to Computer Science
and Programming
F Durand
A Bell
Johnson Track
(Upstairs)
6.023 SEE INFO FOR 20.330
6.033 Computer System Engineering S Madden
D Katabi
Johnson Track
(Upstairs)
7.28 Molecular Biology W Gilbert
S Bell
T Baker
Walker
7.58 SEE INFO FOR 7.28
8.06 Quantum Physics III A Harrow
Walker
9.65 Cognitive Processes M Potter
46-2005
10.32 Separation Processes W Dalzell
A Myerson
Walker
15.402 SEE INFO FOR 15.412
15.412 Finance Theory II R Iyer
P Asquith
E62-223
E62-233
E62-262
E62-276
18.950 Differential Geometry C Smart
E17-139
18.100A Real Analysis M Behrens
Johnson
Ice Rink
18.100B Real Analysis T Colding
Johnson
Ice Rink
18.100C Real Analysis J McGibbon
Johnson
Ice Rink
20.330 Fields, Forces and Flows J Han
1-190
21M.011 Introduction to Western Music E Pollock
4-270
21M.226 Jazz M Harvey
4-364
MAS.330 SEE INFO FOR 4.110
MAS.650 SEE INFO FOR 4.110
Wednesday, May 21
1:30PM - 7:30PM *Ex camera
Subject
Subject Title
Instructor(s)
Location(s)
17.50 Introduction to Comparative Politics C Lawson
E53-439
Thursday, May 22
9:00AM - 12:00NOON
Subject
Subject Title
Instructor(s)
Location(s)
4.501 Digital Design and Fabrication A Li
3-415 /
North Dome
4.510 SEE INFO FOR 4.501
4.570 Computation Design Lab T Nagakura
5-216
6.302 Feedback Systems K Lundberg
Johnson
Ice Rink
6.824 Distributed Computer Systems Engineering F Kaashoek
N Zeldovich
Johnson
Ice Rink
6.S080
*Addition
Introduction to Interference P Golland
32-141
8.044 Statistical Physics I R Jaffe
Johnson
Ice Rink
16.003 Unified Engineering III D Darmofal
Walker
16.004 SEE INFO FOR 16.003
18.01 Calculus E Camacho
E17-139
18.02 Calculus A Postnikov
Johnson Track
(Upstairs)
18.024 Calculus with Theory C Barwick
E17-122
18.03 Differential Equations B Poonen
Johnson Track
(Upstairs)
18.034 Differential Equations J Lauer
32-124
18.05
*Change
Introduction Probability and Statistics J Orloff
32-082
CC.1803 Differential Equations R Winters
16-160
Thursday, May 22
1:30PM - 4:30PM
Subject
Subject Title
Instructor(s)
Location(s)
4.115 Architecture Design Studio II W O'Brien
7-429
4.602 Modern Art and Mass Culture K Smentek
3-133
9.00 Introduction to Psychological Science J Gabrieli
Johnson
Ice Rink
12.400 The Solar System R Binzel
4-153
Friday, May 23
9:00AM - 12:00NOON
Subject
Subject Title
Instructor(s)
Location(s)
4.189 Preparation for MArch Thesis M Goulthorpe
7-429
6.01 Introduction to EECS I L Kaelbling
A Hartz
T Lozano-Perez
Johnson Track
(Upstairs)
6.013 Electromagnetics and Applications L Daniel
32-155
7.05 General Biochemistry M VanderHeiden
M Yaffe
G Brown
Walker