honors >> news & honors :: home

School of Science Honors

American Academy of Arts and Sciences Award Winners

Last Name First Name Department Year Won
Artin Michael Mathematics 1969
Baker Tania Biology 2004
Bawendi Moungi Chemistry 2004
Bear Mark BCS 2004
Benedek George Physics 1984
Berger Bonnie Mathematics 2012
Bizzi Emilio BCS 1980
Brown Emery BCS 2012
Buchwald Stephen L. Chemistry 2000
Burchfiel B. Clark EAPS 1984
Canizares Claude Physics 2004
Ceyer Sylvia T. Chemistry 1992
Chakraborty Arup K. Chemistry 2007
Chisholm Sallie W. Biology 1992
Colding Tobias Mathematics 2008
Coppi Bruno Physics 1976
Cummins Christopher C. Chemistry 2008
Desimone Robert BCS 2001
Deutch John M. Chemistry 1978
Field Robert W. Chemistry 1998
Fink Gerald R. Biology 1984
Freedman Daniel Z. Physics 1986
Fu Gregory C. Chemistry 2007
Graybiel Ann M. BCS 1991
Griffin Robert Guy Chemistry 2012
Grossman Alan D. Biology 2008
Grove Timothy L. EAPS 2008
Guarente Leonard P. Biology 2004
Guillemin Victor W. Mathematics 1983
Guth Alan H. Physics 1987
Helgason Sigurdur Mathematics 1970
Hockfield Susan BCS 2004
Hopkins Nancy Biology 1998
Horvitz H. Robert Biology 1994
Hynes Richard O. Biology 1994
Imperiali Barbara Chemistry 2001
Ippen Erich P. Physics 1983
Jackiw Roman Physics 1978
Jacks Tyler Biology 2012
Jaenisch Rudolf Biology 1992
Jerison David S. Mathematics 1999
Kac Victor   Mathematics 2007
Kastner  Marc Physics 2008
Ketterle Wolfgang Physics 2001
Kleitman Daniel J. Mathematics unk.
Langer Robert S. CCR 1994
Lee Patrick A. Physics 1991
Leighton F. Thomson Mathematics 2003
Lindzen Richard S. EAPS 1977
Lippard Stephen J. Chemistry 1986
Litster J. David Physics 1990
Lodish Harvey F. Biology 1999
Lusztig George Mathematics 1991
Melrose Richard B. Mathematics 1986
Mrowka Tomasz S. Mathematics 2007
Nocera Daniel G. Chemistry 2005
Page David C. Biology 2011
Pardue Mary-Lou Biology 1985
Poggio Tomaso BCS 1997
Poonen Bjorn Mikhail Mathematics 2012
Pritchard David E. Physics 1994
Rajbhandary Uttam L. Biology 1991
Rich Alexander Biology 1960
Sauer Robert T. Biology 1993
Schiller Peter H. BCS 2007
Schrock Richard Chemistry 1989
Sharp Phillip Biology 1983
Shor Peter W. Mathematics 2011
Silbey Robert J. Chemistry 1991
Singer Isadore M. Mathematics 1959
Stanley Richard P. Mathematics 1988
Strang Gilbert Mathematics 1985
Stubbe JoAnne Chemistry 1991
Sur Mriganka BCS 2003
Swager Timothy M. Chemistry 2006
Ting Samuel C. C. Physics 1975
Tonegawa Susumu Biology 1984
Toomre Alar Mathematics 1974
Vogan  David A. Mathematics 1996
Walker Graham C. Biology 2004
Weinberg Robert A. Biology 1989
Wilczek Frank Physics 1993
Wilson Matthew BCS 2012
Wisdom Jack EAPS 1992
Wunsch Carl I. EAPS 1979
Zuber Maria T. EAPS 2004