gtk+ 1.2.8 - en to gl translation catalogue (97 entries)

en: Hue:
gl: Ton:

en: Saturation:
gl: Saturación:

en: Value:
gl: Valor:

en: Red:
gl: Vermello:

en: Green:
gl: Verde:

en: Blue:
gl: Azul:

en: Opacity:
gl: Opacidade:

note: The OK button
en: OK
gl: Aceptar

note: The Cancel button
en: Cancel
gl: Cancelar

en: Help
gl: Axuda

note: The directories clist
en: Directories
gl: Directorios

note: The files clist
en: Files
gl: Ficheiros

en: Directory unreadable: %s
gl: Directorio ilexible: %s

en: Create Dir
gl: Crear Directorio

en: Delete File
gl: Borrar Ficheiro

en: Rename File
gl: Renomear Ficheiro

note: gtk_signal_connect (GTK_OBJECT (dialog), "destroy", (GtkSignalFunc) gtk_file_selection_fileop_destroy, (gpointer) fs);
en: Error
gl: Erro

note: close button
en: Close
gl: Pechar

en: Create Directory
gl: Crear Directorio

en: Directory name:
gl: Nome do Directorio:

note: buttons
en: Create
gl: Crear

note: buttons
en: Delete
gl: Borrar

note: buttons
en: Rename
gl: Renomear

en: Selection:
gl: Selección:

en: Foundry:
gl: Fundición:

en: Family:
gl: Familia:

en: Weight:
gl: Peso:

en: Slant:
gl: Inclinación:

en: Set Width:
gl: Largura:

en: Add Style:
gl: Engadir Estilo:

en: Pixel Size:
gl: Tamaño en Píxeles:

en: Point Size:
gl: Tamaño en Puntos:

en: Resolution X:
gl: Resolución X:

en: Resolution Y:
gl: Resolución Y:

en: Spacing:
gl: Espacio:

en: Average Width:
gl: Largura Media:

en: Charset:
gl: Código de caracteres:

note: Number of internationalized titles here must match number of NULL initializers above
en: Font Property
gl: Propiedades da Fonte

en: Requested Value
gl: Valor Pedido

en: Actual Value
gl: Valor Real

en: Font
gl: Fonte

en: Font:
gl: Fonte:

en: Font Style:
gl: Estilo de Fonte

en: Size:
gl: Tamaño:

en: Reset Filter
gl: Recomezar Filtro

en: Metric:
gl: Métrica:

en: Points
gl: Puntos:

en: Pixels
gl: Píxeles

note: create the text entry widget
en: Preview:
gl: Previsualización:

en: Font Information
gl: Información da Fonte

en: Requested Font Name:
gl: Nome da Fonte Pedida:

en: Actual Font Name:
gl: Nome da Fonte Real:

en: %i fonts available with a total of %i styles.
gl: %i fontes dispoñibles cun total de %i estilos.

en: Filter
gl: Filtro

en: Font Types:
gl: Tipos de Fonte:

en: Bitmap
gl: Mapa de Bits

en: Scalable
gl: Escalable

en: Scaled Bitmap
gl: Mapa de Bits Escalado

note: Convert '(nil)' weights to 'regular', since it looks nicer.
en: (nil)
gl: (nulo)

en: italic
gl: itálica

en: oblique
gl: oblícua

en: reverse italic
gl: itálica invertida

en: reverse oblique
gl: oblícua invertida

en: other
gl: outra

en: The selected font is not available.
gl: A fonte seleccionada non está dispoñible.

en: The selected font is not a valid font.
gl: A fonte seleccionada non é unha fonte válida.

en: This is a 2-byte font and may not be displayed correctly.
gl: Esta é unha fonte de 2 bytes e pode non ser amosada correctamente.

en: (unknown)
gl: (descoñecido)

en: proportional
gl: proporcional

en: monospaced
gl: monoespaciada

en: char cell
gl: cela de carácter

en: Font: (Filter Applied)
gl: Fonte: (Filtro Aplicado)

en: MAX_FONTS exceeded. Some fonts may be missing.
gl: MAX_FONTS excedido.  Poden faltar algunhas fontes.

en: Apply
gl: Aplicar

en: Font Selection
gl: Selección de Fonte

en: Gamma value
gl: Valor gamma

note: shell and main vbox
en: Input
gl: Entrada

en: No input devices
gl: Ningún dispositivo de entrada

en: Device:
gl: Dispositivo:

en: Disabled
gl: Desactivado

en: Screen
gl: Pantalla

en: Window
gl: Fiestra

en: Mode:
gl: Modo:

note: The axis listbox
en: Axes
gl: Eixes

note: Keys listbox
en: Keys
gl: Teclas

note: We create the save button in any case, so that clients can connect to it, without paying attention to whether it exits
en: Save
gl: Gardar

en: Pressure
gl: Presión

en: X Tilt
gl: Inclinación X

en: Y Tilt
gl: Inclinación Y

en: none
gl: ningún

en: (disabled)
gl: (desactivado)

note: and clear button
en: clear
gl: limpar

en: Page %u
gl: Páxina %u

en: Unable to locate image file in pixmap_path: "%s" line %d
gl: Foi imposible atopa-lo ficheiro de imaxe no pixmap_path: "%s" liña %d

en: Unable to locate image file in pixmap_path: "%s"
gl: Foi imposible atopa-lo ficheiro de imaxe no pixmap_path: "%s"

en: Unable to locate loadable module in module_path: "%s",
gl: Foi imposible atopa-lo módulo no module_path: "%s",

en: --- No Tip ---
gl: --- Sen Tip ---
